Turkish adolescents' level of psychological adjustment in relation to adolescents' perception of parental psychological maltreatment and physical punishment
Türk gençlerinin psikolojik uyum seviyeleri ebeveynlerinden algıladıkları psikolojik ezim ve fiziksel ceza arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 145698
  2. Yazar: SUNA ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Türk Gençlerinin Psikolojik Uyum Seviyeleri Evebeynlerinden Algıladıkları Psikolojik Ezim ve Fiziksel Ceza Arasındaki İlişkiler Suna Eryiğit Bu çalışma, gençlerin psikolojik uyumları, evebeynlerinden algıladıkları psikolojik ezim ve gördükleri fiziksel cezanın sertliği ve haksızlığı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu çalışmanın örneklemi İstanbul'da dört farklı lisede, 9. sınıfa (Lise 1) giden öğrenciler arasından seçilmiştir. Bu araştırmanın beş tane değişkeni bulunmaktadır. Bunlar, gençlerin psikolojik uyumları, annelerinden algıladıkları psikolojik ezim, babalarından algıladıkları psikolojik ezim, fiziksel cezanın gençler tarafından algılanan sertliği ve haksızlığı. Bu araştırmada incelenen temel soru ebeveynden algılanan psikolojik ezimin ve fizksel cezanın sertliğinin ve haksızlığının, gencin psikolojik uyumuna etkisidir. Ayrıca, fiziksel cezanın algılanan sertliğinin ve hakzılığının ebeveynden algılanan psikolojik ezimin varyansını ne kadar açıkladığı araştırılmıştır. Bu araştırmada dört farklı ölçek kullanılmıştır. Bunlar, Demografik Bilgi Formu, Kişilik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ) Türkçe Formu ; Yetişkin Genç İlişkileri Ölçeği (YGİÖ) ile; ve fiziksel cezanın algılanan sertiği ve haksızlığı ise Fziksel Ceza Anketi (FCA) olmak üzere dört farklı ölçektir. Toplanan veriler yapısal denklem modelleme (structural equation modelling) yöntemi ile AMOS istatistik programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish Adolescents' Level of Psychological Adjustment In Relation To Adolescents' Perception of Parental Psychological Maltreatment & Physical Punishment by Suna Eryiğit This study investigated the inter-relationship between adolescents' psychological adjustment, perception of parental psychological maltreatment, and perceived physical punishment from parents in terms of justness and harshness. The sample was selected from ninth grade students in four high schools in Istanbul. The five variables in this study are adolescents' level of psychological adjustment, perception of maternal psychological maltreatment, perception of paternal psychological maltreatment, perception of physical punishment in terms of justness and harshness. The specific questions investigated were the impact of perceived maternal and paternal psychological maltreatment and physical punishment in terms of justness and harshness on perceived psychological adjustment. Also, the possible variance of perception of parental psychological maltreatment according to perceived harshness and justness were explored. Four instruments were used for data collection, specifically Demographic Information Form (DIF), Personality Assessment Questionnaire (PAQ) - Turkish Form, Perception of Psychological Maltreatment Inventory (POPMIFA), and Physical Punishment Questionnaire (PPQ) - Turkish Form. Data was analyzed through structural equation modeling, in AMOS software statistics program.