The European security and defense policy and its implementation in Kosovo and post-September 11
Avrupa güvenlik ve savunma politikası; Kosovo ve 11 Eylül sonrası dönemde uygulanışı
- Tez No: 145699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE EDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası; Kosovo ve 1 1 Eylül Sonrası Dönemde Uygulanışı Hazırlayan Yunus Emre Bayrak Bu tez, Soğuk Savaş ve Soğuk Savaş sonrasında ortaya çıkan Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası 'm Kosova'da ve 11 Eylül sonrası dönemde, incelemektedir. Bu tezin temel amacı, otonom bir Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikasının ne derece mümkün olduğunu analiz etmektir. Söz konusu tez temel olarak 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Avrupa Bütünleşmesi kavramı çerçevesinde bütünleşme teorileri ele alınmış ve bunların ne ölçüde AGSP'nin ortaya çıkışım ve gelişmesini açıklayabildiğine bakılmıştır. Burada genel bir teoriden söz etmenin mümkün olmadığı, AGSP'nin birden fazla teoriyle, belli zaman dilimlerinde ve koşullarda açıklanabileceğinin üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde daha çok tarihi bir yaklaşım göz önünde bulundurularak AGSP'nin gelişimindeki aşamalar ele alınmıştır.Burada NATO ve AB arasındaki rekabete değinilerek, sürekli bir kurumsal ve hükümetlerarası pazarlığın varlığı vurgulanmış; istikrar ve barışını sağlamış bir Avrupa'nın meydana getirilmesinin AGSP kavramıyla yerine getirilebilmesinin henüz erken olduğuna dikkat çekilmiştir. VIÜçüncü bölümde, AGSP'nin Kosova Savaşı 'nda ve sonrasında pratik olarak sınanması incelenmiştir. Sonuçta, AB ve Ortak Dış Politika ve. Güvenlik politikası, NATO ve ABD'nin desteği olmadan başarısız olmuş ve bunda en önemli etkenin“askeri kapasite”eksikliği olduğu vurgulanmıştır. AB 'nin Kosova'dan aldığı dersler belirtilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise 1 1 Eylül ve sonrasında gelişen Afganistan Savaşı ve Irak savaşlarının“realist bir geri dönüşe”yol açtığı savunulmuştur. Değişen uluslararası güvenlik ortamı çerçevesinde AGSP'nin ve Ortak Dışişleri ve Güvenlik politikasının hem AB 'nin kendi içinde hem de transatlantik ilişkilerdeki kırılmaya bağlı olarak son durumu ve geleceği ele alınmıştır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT European Security and Defense Policy; Its implementation in Kosovo and Post September 1 1 By Yunus Emre Bayrak This thesis intends to analyze the development of ESDP before and after the Cold War and its implementation in Kosovo and post-September 11. Accordingly this thesis basically intends to analyze to what extent the EU can develop an autonomous EU force. This thesis consists of four main parts. In the first part, within the context of European integration, integration theories are analyzed and aimed at understanding to what extent they explain ESDP's emergence and development. Here, it is emphasized that there is no general theory to explain European integration. Rather a combination of theories at different time periods and conditions is suggested as a better explanation for the development of ESDP. In the second part, a historical perspective is adopted and the steps towards the formation of ESDP is our focus. Here, it is emphasized that there is a constant institutional and intergovernmental bargaining for performing security functions, be it by the EU or NATO. In this part, the difficulty of establishing a stable and peaceful Europe is asessed and concluded that ESDP is still premature to fulfill this function. In the third part, the practical examination of ESDP in Kosovo and its after is discussed.In the end, the CFSP's and ESDP's failures without the support of IVNATO and the U.S is analyzed and the lack of military capacity and lessons from Kosovo are discussed. In the fourth and final part, it is argued that the September 11 events and the Afghan and Iraq Wars came as a“realist backlash”. The CFSP's and its direct linkage ESDP's future is analyzed due to changing international security environment and their viability as security components of EU is discussed.