Tobacco Law: Transition from state regulation of market regulation
Tütün Kanunu: Devlet düzenlemesinden piyasa düzenlemesine geçiş
  1. Tez No: 145721
  2. Yazar: CANGÜL ÖRNEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇAĞLAR KEYDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
KISA ÖZET Tütün Kanunu: Devlet Düzenlemesinden Piyasa Düzenlemesine Geçiş Cangül Örnek Bu tez 2001 yılında Meclis'te kabul edilen ve bir sonraki yıl Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından yürürlüğe giren Tütün Kanunu' na odaklanmaktadır. Kanun metninde de belirtildiği gibi bu reform tütündeki devlet tekelim ve devlet destekleme politikasını ortadan kaldırarak tütün sektörünü liberalleştirmeyi amaçlamaktadır. Diğer yandan, bu kanun ayrıca, bir dizi farklı araçla, tütün piyasasının kurumsallaşmasına zemin sunmakta ve bu şekilde kırsal alanda üreticiler, tüccarlar ve sigara şirketleri arasında yeni ilişkilerin koşullarım hazırlamaktadır. Bu çalışmada, Tütün Kanunu' nu, ekonominin birçok farklı sektörünün piyasa kurallarına tabi kılındığı ve bu sektörlerin önemli yapısal değişimlerden geçtiği yapısal reform sürecinin bir parçası olarak incelemektedir. Ekonominin farklı sektörlerinin piyasaya açılması son yıllardaki neo-liberalizm yönelimiyle yakından ilgili olduğu için Tütün Kanunu son birkaç on yılın neo-liberal reform programlan bağlamında ele alınmaktadır. Her ne kadar kanun, tütün destekleme alımının devlete getirdiği yükü ortadan kaldırmayı ve piyasayı hakim kılarak verimlilik sağlamayı amaçlasa da, Kula' da yürütülen alan araştırmasının bulgularının da gösterdiği gibi kanunun etkisi bu gerekçelerin çok ötesine geçmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin tütün üretimi önemli bir değişim yaşarken aynı zamanda tütüncülük yapan binlerce aile için vıyepyeni yaşam koşullan ortaya çıktığı iddia edilmektedir. Varsayılanın aksine, devletin tütündeki rolü salt ekonomik olmanın ötesinde, sosyal boyuta da sahiptir. Bu rolün ortadan kalmış olması kırsal alanda önemli bir üretici kitlesi için başa çıkmaları gereken yeni koşulların oluşmasına işaret etmektedir. Bundan başka, Tütün Kanunu üzerinden yürütülen tartışma da bu tezin önemli bir kısmını oluşturmaktadir. Bu tartışmaya bakarak, bu tür bir ekonomik liberalleşmenin ideolojik sunumunun ve meşrulaştırılmasının ortaya çıkarılmasına çalışılmaktadır. Böylece kanunun kabul edildiği dönemde ideolojik atmosferi anlamak mümkün olmaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tobacco Law: Transition From State Regulation to Market Regulation by Cangül Örnek Focus of this thesis is the Tobacco Law, which was accepted in the parliament in 2001 and entered into force the following year after it was issued in Resmi Gazete. As it is declared in the text of the law, this reform aims to liberalize the tobacco sector through abolishing the state monopoly and support policies. On the other hand, through a set of instruments, the law also serves the base for the institutionalization of market rales and in this sense, prepares conditions of new relations between growers, merchants and cigarette companies in the rural area. In this study the Tobacco Law was analyzed as a part of the structural reform process, during which different sectors of the economy were subjected to market rules and went through significant structural transformation. Since the opening of various sectors up to the market is closely related to the liberalization trend in recent years, the tobacco law is examined within the context of neo-liberalization programmes of last decades. Although the law aims to eliminate the cost of tobacco support purchasing to the state and guarantee efficiency through domination of the market, as the findings of field research conducted in Kula shows, the impacts of the law reaches far beyond these justifications. It is argued here that while the Turkish tobacco cultivation is IVpassing through an important change, at the same time, for thousands of tobacco cultivator family new living conditions have occurred. Contrary to the assumptions, the role of the state in tobacco is not just economic; it has a social dimension since the state purchases supplied a minimum level of income for these smallholders. The abolishment of this role, for a significant grower population in rural area signifies the formation of new conditions that they should cope with. Moreover, the debate fostered around tobacco constitutes an important part of the thesis. By analyzing this debate, it is also tried to reveal the ideological presentation and legitimization of such a liberalization attempt. Thus, it becomes possible to understand the ideological atmosphere during the legislation process.