Akılcı din söyleminin Alaş Hareketi üzerine etkisi ve tezahürleri
The impact of rationalist religious discourse on the Alash Movement and its reflections
- Tez No: 880873
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmamız: giriş, üç bölüm, sonuç ve ekten oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmamızın amacı, önemi, kapsamı, sınırlılıklar, yöntemi yanı sıra tez çalışmasının ana kaynaklarını oluşturan Kazak ceditçilerinin kaleme aldığı eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, XIX. yüzyılda Kazak halkı arasında siyasi sebeplerden dolayı farklı şekil alan İslam dininin genel durumu ve Kazaklar arasındaki kadimci grup ile ilk ceditçi gruplar tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Alaş hareketinin genel arka planı, oluşum sebepleri ve gelişiminin yanı sıra bu hareketin siyasi parti daha sonra özerk cumhuriyete dönüşümünü içeren malumatlar verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde Kazak ceditçilerinin dini, eğitim ve siyasi alandaki temsilcileri hakkında malumatlar sunulmuştur. Tezin aslını teşkil eden bu kısımda Alaş hareketine katılıp dini sahada faaliyet gösteren ve eserler yazan din adamlarının dini görüşleri tespit etmeye çalışılmıştır. Başta dini konu olmak üzere Alaş hareketi mensuplarının siyasi ve hukuki alandaki düşüncelerini analiz ederken akıl ve vahi münasebeti, aklın dini anlamada önemi, İslam dinini yeniden yorumlama ve anlamada aklın nasıl bir rol üstlendiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study consists of an introduction, three main sections, a conclusion, and an appendix. In the introduction, we provide information on the purpose, significance, scope, limitations, and methodology of our research, as well as the works authored by Kazakh Jadidists, which form the primary sources of this thesis. In the first section, we attempt to identify the general condition of Islam among the Kazakh people in the 19th century, which took different forms due to political reasons, and to distinguish between the fundamentalist (kadimcı) groups and the early Jadidist groups among the Kazakhs. The second section aims to present information on the general background of the Alash movement, the causes its formation and development, and its transformation from a political party to an autonomous republic. In the third chapter, information about the representatives of the Kazakh Jadidists in the religious, educational and political fields is presented. In this part, which constitutes the main part of the thesis, it was tried to determine the religious views of the clergymen who participated in the Alash movement and worked in the religious field and wrote works. While analysing the thoughts of the members of the Alash movement in the political and judicial fields, the relationship between intellect and divine revelation, the importance of intellect in understanding religion, and the role of intellect in reinterpreting and understanding the Islamic religion have been examined.