A translational journey: Orhan Pamuk in English
Bir çeviri yolculuğu: İngilizce'de Orhan Pamuk
- Tez No: 145733
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KARANTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Türk Dili ve Edebiyatı, Translation and Interpretation, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
KISA ÖZET Bir Çeviri Yolculuğu: İngilizce'de Orhan Pamuk Melike Yılmaz Bu tezin amacı Orhan Pamuk'un İngilizce'deki çeviri yolculuğunda etkin olan etkenleri incelemektir. 1970'lerin sonlarından itibaren Türkiye'de farklı bir edebiyat insanı olarak yer edinen Orhan Pamuk, Yaşar Kemal'den sonra İngilizce'ye en çok çevrilen Türk yazarıdır. Pamuk'un romanları Türk edebiyatındaki diğer yapıtların aksine büyük bir hızla İngilizce'ye çevrilmektedir. Bu çalışmada, önce Türk edebiyatından İngilizce'ye çevrilen yapıtlar tanıtılmış, Orhan Pamuk'un edebiyat kariyeri ve romanlarının edebi özellikleri betimlendikten sonra Pamuk'un romanlarının İngilizce'ye çevrilmek üzere niçin seçildikleri sorusu üzerinde durulmuştur. Bu soruya yanıt verebilmek için Pamuk ve romanları üzerine İngilizce'de çıkan kitap tanıtım yazılarıyla eleştiri yazıları ve yazarla yapılan röportajlardan oluşan bir bütünce incelenmiştir. Bu inceleme Andre Lefevere tarafından“yeniden yazımcılar”(rewriters) diye adlandırılan ve herhangi bir yazarın veya edebi yapıtın herhangi bir edebiyat dizgesinde alımlanmasında önemli ölçüde yönlendirici gücü vibulunan eleştirmenler ile çevirmenlerin Pamuk'un çeviri yolculuğunda rol oynayan etkenleri ortaya koyacağı düşüncesinden yola çıkılarak yapılmıştır. Bütüncenin incelenmesi sonucunda üç ana etken belirlenmiştir. Bu etkenler eleştirmenlerce en çok öne çıkarılan noktalardır. Birinci etken Pamuk'un romanlarının edebi açıdan değerli bulunmasıdır. İkinci etken romanlarında Doğu-Batı ikiliğini yanyana getirerek bu ikisi arasında bir senteze ulaşılabileceğini göstermesidir. Üçüncü ve son etken ise Pamuk'un insan hakları, ifade özgürlüğü, terör, siyaset gibi ulusal ve evrensel konular karşısındaki toplumsal ve siyasal farkındalığıdır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Translational Journey: Orhan Pamuk in English by Melike Yılmaz The purpose of the present study is to examine the factors instrumental in the translational journey of Orhan Pamuk into English. Orhan Pamuk, who has been established in Turkey as a distinct literary figure since the late 1970s, now stands as the second most translated Turkish writer into English (after Yaşar Kemal). His novels have been readily translated into English in priority over many other works of Turkish literature. First reviewing Turkish literature in English translation and then Orhan Pamuk's literary career and the literary features of his novels, the study then focuses upon the question why his novels have been selected for translation into English. In order to answer this question, a corpus of reviews and critical essays in English on Pamuk and his novels, as well as interviews are examined. Such an analysis is based on the rationale that reviewers, critics and translators (considered“rewriters”by Andre Lefevere), having IVsubstantial manipulative power in the reception of an author or a literary work in a literary system, may provide key information on the factors. The examination of the corpus reveals three main factors. These factors are indeed those usually foregrounded by reviewers and critics. The first factor is the literary value of his works, the second is the juxtaposition of the dichotomy of East and West in his novels to create a synthesis, and the third and the last is his social and political awareness in regard to issues such as human rights, freedom of expression, terrorism and politics, whether national or universal.