The anatomy of an assassination: Assassination of Mahmûd Şevket Paşa (11 June 1913)
Bir suikastin anatomisi: Mahmud Şevket Paşa suikasti (11 Haziran 1913)
  1. Tez No: 145738
  2. Yazar: CİHANGİR GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. YAVUZ SELİM KARAKIŞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
Özet Mahmud Şevket Paşa, II. Meşrutiyet Dönemi'nin en önemli askeri ve siyasi kişilikleri arasında gelmektedir. 31 Mart Ayaklanması sırasında Hareket Ordusu Kumandanı olarak İstanbul'a gelen Mahmud Şevket Paşa, bu tarihten itibaren hemen hemen tüm askeri ve siyasi gelişmelerin merkezindeki kişi haline gelmiştir. Mahmud Şevket Paşa, yaşadığı süre boyunca, icraatlarıyla olduğu kadar, ölümüyle de Osmanlı İmparatorluğu'nda siyasal güç dengelerinin değişmesine neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı II. Meşrutiyet Dönemi'nde etkin bir rol oynamış olan Mahmud Şevket Paşa'ya yapılmış olan suikasti arkasındaki siyasi ve toplumsal nedenleri, suikastçilerin kişisel motivasyon durumları, suikastin gelişimini ve suikast sonrasında yaşanan gelişmeleri elimizde mevcut bulunan gazete, dergi, arşiv belgeleri ve hatıratlar ışığında yeniden anlamaktır. iv
Özet (Çeviri)
Abstract Mahmud Şevket Paşa was one of the most significant military and political figures of the Second Constitutional Period. Coming to Istanbul as the commander of the Action Army in the time of 31 March Uprising, he turned to become a defining feature of almost all military and political developments. As well as his reforms and policies in his life time, he managed to leave apparent traces in the Ottoman Empire together with his death thus making shifts in the balance of political power. The objective of this study is to revisit the assassination of Mahmud Şevket Paşa who played an effective role in the Second Constitutional Period and to seek to understand political and social drives, the assassinators' personal motivations, the developments in the assassination and implications of the assassination in the light of present papers, periodicals, archival documents and memoirs. m