The conscious of the presentness as a critical attitude towards the progress: Kant, Arendt, Benjamin
İlerlemeye karşı eleştirel bir tutum olarak şimdiki zamanın bilinci
  1. Tez No: 145753
  2. Yazar: SALİH AKKANAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GAMBETTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kant, Arendt ve Benjamin Bu çalışma, deneyimin biricikliği ve politik yargının özerkliği ilkelerinden yola çıkarak, ilerlemeci zaman anlayışının eleştirisini yapmayı hedeflemektedir. Tez, Aydınlanma tarihselciliğinde içerildiği şekliyle, tikel olayların öngörülebilir ve belirlenebilir bir perspektif içinde anlaşılamayacağını öne sürer. Ampirik tarihselcilik olayların hakikatini görmeyi ihmal eder. Bu amaçla tez, Kant' m politik yazılan olan 'Aydınlanma Nedir?' ve 'Fakülteler Çatışması'ndan hareketle, çağdaş gerçekliğin eleştirisi için şimdiki zamanın bilinci nosyonunu gündeme getirir. Şimdiki zamanın bilinci, tikel olayların yargısı sorununu anlamayı gerektirir. Kant' m üçüncü eleştirisi, olan Yargıgücünün Eleştirisi, 'tikel olayları, otonomilerini terketmeksizin nasıl anlayabiliriz?' sorusunu, ilerlemeci zaman anlayışının eleştirisi olarak formüle etmemize yardımcı olur. Arendt üzerine yoğunlaşarak, ilerlemeci zaman anlayışına karşı, 'yerelleşmiş bilgi ve yansızlık' ile 'hikaye söylemi'ni kullanarak tikel olayların özerkliği ve tikelliği sorununun politikleştirimi üzerinde durur. Üçüncü olarak tez, ilerlemeci zaman kavramına karşı eleştirel bir düşünür olarak Benjamin' i gündeme getirir. Benjamin'in, erken romantik kavramlar olan, 'içkin eleştiri', 'sanat çalışmasının aurası' ve 'anlamın özgürleştirimi' ni yeniden biçimlendirmesini tikel olayların özerkliğini anlamada alternatif bir yol olarak önerir. vıı
Özet (Çeviri)
Abstract The Conscious of the Presentness as a Critical Attitude towards the Progress: Kant, Arendt, Benjamin By Salih Akkanat The main purpose of this thesis is to criticize progressive time conception through highlighting the uniqueness of experience and the autonomy of political judgment. The thesis argues that the particular events cannot be understood in a deterministic and foreseeable perspective contained in the Enlightenment historicism. Empiricist historiography ignores to see the true content of events. For this reason, The thesis considers two of Kant's political writings, 'What is Enlightenment?' and 'The Contest of Faculties'. Stemming from Kant's political writings, the thesis highlights the conscious of the presentness for the criticism of contemporary reality. The conscious of the presentness signifies judgment of the particular events. Kant's third critique, Critique of Judgment helps us to formulate the question 'how can we understand the particular events without abolishing their autonomy?'. Then, the thesis focuses on Arendt. By using Arendtian formulation of 'situated impartiality and knowledge' and 'the storytelling', the thesis works to politicize the autonomy IVand particularity of events towards the progressive time conception. Thirdly, the thesis highlights Benjamin as a critical thinker of the progressive time conception. Benjamin's re-formulation of early romantic concepts, 'immanent criticism', 'the aura of artwork' and 'emancipation of meaning' offers an alternative way to understand the autonomy of particular events.