Turkish political culture: Yakup Kadri Karaosmanoğlu and Ankara
Türkiye'de siyasal kültür: Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Ankara
- Tez No: 145754
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk Dili ve Edebiyatı, Political Science, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'deki egemen resmi ideolojinin, Türkiye'nin siyasal kültürü üzerindeki etkisini, Türkiye Cumhuriyeti 'nin erken döneminde yazılmış romanlardan biri olan Ankara'nın eleştirel bir okumasını yaparak belirlemektir. Erken Cumhuriyet dönemi aydınlan, Osmanlı İmparatorluğu' ndan kaynaklanan geleneğin devamı olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu elitleriyle organik bir bağ tesis etmişler ve edebiyat alanında resmi ideolojinin taşıyıcısı olmuşlardır. Resmi ideolojinin Türk siyasal kültürünü şekillendirmede önemli katkıları olmuştur. Bunun sonucunda Türk siyasal kültüründe içkin olduğu iddia edilen güçlü lider özlemi, ulusun korporatist bir çerçeve içinde organik bir bütün olarak tasavvur edilmesi ve kamusal alanda sivil katılım eksikliği gibi bir takım özellikleri, erken dönem Cumhuriyet romanının temsilci bir örneği olan, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Ankara romanında gözlemlemek mümkündür. Bu tezin temel iddiası cumhuriyetin kuruluş yıllarında oluşturulmaya başlanan resmi ideolojinin, Türkiye'nin siyasal kültürü üzerindeki etkilerinin erken Cumhuriyet dönemi romancılarının eserlerinde gözlemlenebileceğini Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Ankara romanının metin incelemesi yoluyla göstermektir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Siyasal Kültür, Türkiye'de Siyasal Kültür, Ankara. iv
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis has been to analyse Turkey's official ideology's effect on Turkish political culture as it is reflected in Turkish novels during the early Republican era. This aim has been realized through historical analysis and text analysis of Yakup Kadri Karaosmanoğlu's novel Ankara. The thesis argues that the intellectuals of the early Republican era had close relationships with the state elites and the impact of the official ideology on the literary elites are reflected in the novels. Certain elements of Turkish political culture such as the cult of leadership, an understanding of nation within a harmonious framework and the absence of civic engagement in the public sphere are determined in Yakup Kadri Karaosmanoğlu's novel, Ankara. Hence this thesis argues that there is a close relationship between the novelists of the early Republican era and the Turkish political culture which is to a great extent shaped by the official ideology of the state as it is reflected in Ankara. KEYWORDS : Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Political Culture, Turkish Political Culture, Ankara. Ill