Eugenics and social order in Aldous Huxley's Brave New World and Margaret Atwood's Oryx and Crake
Aldous Huxley'nin Cesur Yeni Dünya'sı ve Margaret Atwood'un Oryx ve Crake'inde öjenik ve sosyal düzen
  1. Tez No: 145756
  2. Yazar: OLCAY ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL BEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ondokuzuncu yüzyılda yaşanan bilimsel ve endüstriyel devrim, kentleşmeye, örgütsel karmaşıklığa ve seri üretime yol açmıştır. Bu değişikliklerin çalışanlar üzerindeki etkisi sarsıcı oldu. Fabrikaların çalışmasını sağlayacak makinelerin bir parçası olarak değerlendirildiler. Dönemin kilit sözcükleri etkinlik ve ilerlemeydi. Spartalılara kadar izi sürülebilen eski bir fikir olan öjenik yeniden gündeme geldi. Evrim Teorisinin ilkeleri daha iyi bir insan ırkı yetiştirmeye yönelik bir teori oluşturmak için kullanıldı. Bu tez hem Britanya' daki öjenik hareketin kökeni ve doğasının hem de bu hareketin yazınsal ütopya ve distopyalara yansımasının bir özetidir. Tepkisel distopyalar olan Aldous Huxley' nin Cesur Yeni Dünya' sı ve Margaret Atwood'un Oryx ve Crake' inde her birinin kendi toplumlarındaki sosyal düzenin oluşmasında öj eniğin ilişkisi incelenmiştir. Sosyal reformlarda ve ideal toplumların yaratılmasında ütopik bir tema olarak öjenik uygulamaların olumlu yanları iktidarın baskıcı manipülasyonlarıyla kolaylıkla etkisini yitirebilir. Seçilmiş eserlerde bu olasılık ve onun rahatsız edici sonuçlan her iki yazarın da yazınsal imgeleminin oluşturduğu dönüştürülmüş karmaşık dünyalar aracılığıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The scientific and industrial revolution of the nineteenth century has led to urbanization, over-organization and mass-production. These changes had dramatic effects on the lives of workers. They were regarded as the part of a machinery to run the factories. Efficiency and progress were the catch-phrases of the era. Eugenics, an old idea which can be traced back to Spartans, was revived. The principles of the Theory of Evolution were applied to form a theory of better human breeding. This thesis is both a summation of the origin and nature of the eugenics movement in Britain and its reflections in literary Utopias and dystopias. Aldous Huxley's Brave New World and Margaret Atwood's Oryx and Crake, which are reactionary dystopias, have been analysed in context to their involvement with eugenics to form the social order in their respective societies. The positive aspect of the application of eugenics as a social movement and Utopian theme for the creation of ideal societies can easily be nullified by the coercive manipulations of those in power. In the chosen works this possibility and its disturbing consequences have been examined through transformed complex worlds created by the literary imagination of both authors.