The reconciliation and the confrontation of the Native American and the British identites in James Fenimore Cooper's the last of The Mohicans and The Pioners
James Fenimore Cooper'ın the Last of The Mohicans ve The Pioneers romanlarında İngiliz ve yerli Amerikan kimliklerinin uzlaşma ve çatışması
- Tez No: 145757
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİL BEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amerikan Yerlileri, 1492'de Amerika'nın keşfinden beri odak noktası olmuşlardır. Onların trajedisi, Amerika'nın Avrupalılar ve İngilizler tarafından kolonileştirilmesiyle başlamıştır. Amerika'nın gerçek sahipleri, Kızılderililer beyaz adamlar tarafından fethedilmiş, yurtlan terkettirilmiş ve yok edilmişlerdir. Avrupalılar ve İngilizler bakir Kuzey Amerika kırsalına büyük miktarda yerli toprağını hakimiyetleri altına alma amacıyla girdiklerinde Amerikan Yerlisi kimliğini ve varlığını görmezden gelmişlerdir. Kuzey Amerika'daki kolonileşmelerini haklı çıkarmak için Amerikan Yerlilerini, toprağı verimli hale getirmede başarısız olan ve bu nedenle Tanrı'nın toprağını işleme hakkım kaybeden tembel ve başıboş avcılar olarak nitelendirmişlerdir. Böylece, politikaları ve kurnazlıklarıyla, Amerikan Yerlilerini yurtlarından etme sürecini başlatmışlardır. Bu süreçte, Amerikan kimliği ve kültürü yozlaştırılmış ve sonunda da yok edilmiştir. Bu tez James Fenimore Cooper'ın The Last of the Möhicans ve The Pioneers' mâa. Amerikan Yerlisi ve İngiliz kimliklerinin uzlaşması ve çatışması üzerinde durmuştur. Seçilen eserlerde uzlaşmanın nihai başarısızlığı olarak kimlik çatışmasının sonuçlan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Native Americans have been the subject of attention since Columbus discovered America in 1492. Their tragedy has started with the subsequent colonisation of America by the Europeans and the British. The original owners of America, Native Americans were conquered, dispossessed and destroyed by the white men. When the Europeans and the British intruded into the virgin North American wilderness with the objective of placing great quantities of native lands under their possession, they disregarded the Native American identity and existence. To justify their colonisation in North America, they described Native Americans as lazy and vagrant hunters who ailed to make the land fruitful and who therefore lost their claim to cultivate God's earth. Thus, through their policies and cunning methods, they started to dispossess Native Americans of their native lands. In this process, Native American identity and culture were corrupted and eventually destroyed. This thesis has focused on the confrontation and reconciliation of the Native American and the British identities in James Fenimore Cooper's The Lost of the Mohicans and The Pioneers. In the chosen works, the outcome of this confrontation has been examined in the form of an ultimate failure in reconciliation.