Philosophy as anti-sophistic
Anti-sofistik olarak felsefe
- Tez No: 145758
- Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışması, sofistin tanımından yola çıkarak felsefeciyi tanımlamaya yönelik bir girişimin ürünüdür. Çalışma boyunca başlıca amacım safsatanın ve felsefenin birbiriyle karşıt olarak konumlandırıldığı kavramsal çerçevenin mahiyetini anlamak ve bu yolla felsefeyi sahte felsefeden ayırdetmek için kuramsal zemin hazırlamaktı. Sorunun cevabı Antik Yunan' da iki kişi üzerinde odaklandı. Biri felsefenin kurucusu Platon, diğeri de sofıstiğin kurucusu Gorgias. Plato ve Gorgias'm fikirleri felsefecinin sofisti neden felsefi alanın dışına attığına dair düşünsel bir zemin oluşturmak üzere karşılaştırmalı olarak tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The present thesis is an attempt to give a definition of the philosophy by looking at the philosopher's definition of sophistry. My main goal has been to understand the conceptual framework in which sophistry and philosophy are positioned as polar concepts in order to question if there can be a theoretical basis for demarcating philosophy from false philosophy. I tried to focus on two important characters in Ancient Greece. The first one is Plato, the first philosopher, and the other is Gorgias, the father of sophistry. The comparison between their thoughts is intended to see how the philosopher has constructed himself as the opposite of the sophist. IV