Economic development and convergence in Turkey: A province-based assesment with a special emphasis on the Southeastern Anatolia Project (GAP)
Türkiye'de ekonomik kalkınma ve yakınsama: Güneydoğu Anadolu Projesi'ne (GAP) özel vurgu ile illere dayalı bir değerlendirme
  1. Tez No: 145764
  2. Yazar: ELİF ONMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSA ÖZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın temel amacı 1975-2000 yılları arasında Türkiye'deki en gelişmiş, gelişmiş ve Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında yer alan illerin kalkınma düzeylerindeki değişimleri ve aynı iller arasında verimlilik düzeyleri ve büyüme oranları açısından yakınsamanın varlığını araştırmaktır. İkinci amaç ise GAP'nin söz konusu illerin yakınsama patikası üzerinde yaptığı etkinin yönünü saptamaktır. Bu çalışma verimlilik düzeyleri ve büyüme oranları kullanılarak en gelişmiş, gelişmiş ve GAP illerinden oluşan örneklemde /b (beta) yakınsamasının varlığım göstermektedir. Ancak, İnsani Gelişme Endeksi (İGE) ve iş gücünün ortalama eğitim süresi temel esas alınarak yapılan analizde seçilen illerin kalkınma düzeylerinde önemli bir değişme olmadığı gözlemlenmektedir. Ayrıca, yatay kesit veri analizde GAP seçilen illerin koşulsuz yakınsama oranında bir artışa neden olduğu halde, yakınsama oranının insani sermaye değişkeni üzerine koşullandırıldığı durumda olumlu bir etki yaratmamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Bölgesel kalkınma, Gelir yakınsaması, İnsani Gelişme Endeksi (İGE), İnsani sermaye, Ortalama eğitim süresi. VI
Özet (Çeviri)
The first aim of this study is to investigate whether there are improvements in the development levels of the most developed, developed, and GAP provinces in Turkey, and also whether there exists convergence in labor productivity levels and the growth rates of productivity between the most developed, developed and GAP provinces in Turkey between the years 1975 and 2000. The second aim is to draw conclusions about whether the Southeastern Anatolia Project, designated as an integrated development project in the 1990s, has any positive effect on the convergence pattern of the cited provinces. This study shows that there is (5 (beta) convergence in the labor productivity levels and the growth rates of the productivity of the sample consisting of the most developed, developed, and GAP provinces in Turkey. However, the development levels of the cited provinces regarding the Human Development Index and the mean years of the labor force's schooling do not change substantially over the time period 1975-2000. Although GAP causes an increase in the rate of the unconditional convergence in single cross-sectional regressions for the entire sample, it seems to have no positive effect on the convergence rate conditional on the human capital variable. KEYWORDS: Regional development, Income convergence, Human Development Index (HDI), Human capital, Mean years of the schooling.