Kosova problem and options to final status
Kosova sorunu ve muhtemel çözüm yolları
  1. Tez No: 145765
  2. Yazar: ARZU TROŞALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜN KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Nüfusu ve yüzeyölçümü küçük olmasına rağmen yaşanan olaylardan dolayı, Kosova son birkaç yıldır akademisyenlerin ve siyasetçilerin dikkatini çekmektedir. Kosova'yı önemli kılan nedir? Kosova'nın Balkanların merkezinde coğrafi ve stratejik bir konuma sahip olması ve oradaki olumlu veya olumsuz gelişmelerin yakın çevresine etkilerinden dolayı önemlidir. Kosova'nın statüsü, güvenliği ve uluslararası barış misyonunun akıbeti henüz belli değildir. Silahlar susmuş olsa da uzun süreli bir barışın sağlandığını söylemek henüz mümkün değildir. Sırplar ve Arnavutlar arasında Kosova'nın statüsü, güvenliği ve geleceği ile ilgili henüz bir anlaşma sağlanmamıştır. Bu durumda barış tehdit altında kalmakta, refah seviyesini yükseltmek ve Kosova'nın Avrupa Birliği ile bütünleşmesi de mümkün olamamaktadır. Bu çalışma Kosova sorununun temelinde yatan faktörleri, ve Kosova sorununun çözümü için alternatifleri incelemek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Few places in the world of the size and population of Kosovo have received an attention both among policy makers and academics. Why is Kosovo important? The Kosovo problem deserves attention because it occupies a central position in the Balkans both geographically and strategically and its development, whether positive or negative, will have effects throughout the region. Among all the future status of Kosovo has yet to be defined and the security problem and the future of peace keeping operation need to be resolved. The guns have fallen silent in Kosovo but a lasting peace has yet to come. Difficulties over the solution between parties (Albanians and Serbs) and unsolved status of Kosovo possess obstacles in creating peace, stability and prosperity in the region as well as its integration in Europe. The purpose of this study is to determine the causes and course of Kosovo problem and analyze possible alternative solutions to the Kosovo problem. IV