Military operation in Chechnya 1994-96 and its effects on the Russian-Turkish relations
Çeçenistan'daki 1994-96 askeri operasyon ve onun Rusya-Türkiye ilişkilerini etkilemesi
  1. Tez No: 145767
  2. Yazar: EVGUENİ OUTKİNE
  3. Danışmanlar: PROF. NORMAN STONE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez Çeçenistan'daki 1994-96 arasındaki askeri operasyonlarla ilgili olayları analiz etmektedir. Çeçen ayrılıkçılar ile Federal otorite arasındaki çatışmaya tesir eden faktörlerden; Dudayev'in miiliyetçi siyaseti, Çeçenistan'daki yüksek suç oranı gibi konular Rusya'nın (resmi ve gayriresmi) Türkiye ile - Kafkasya ile güçlü tarihi bağlan ve çıkarları olan başka bir devlet - olan ilişkilerine olan etkileri bu tez içinde tartışılmaktadır. Tez aynı zamanda Türkiye'yi Kafkasya'ya bağlayan etmenlerden biri olan İslami faktörü de inceleyerek, iki bölgeye İslamın gelişimi ve tarihini izleyip, radikal İslami grupların faaliyetlerine atıfla, Türk medyasının Çeçen meselesine yaklaşımını araştırmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the events directly related to military operations in Chechnya 1994-96. Factors leading to the conflict between the Federal Center and the Chechen separatists such as Dudayev's nationalist policy and the high level of criminality in Chechnya will be discussed together with the effects that the conflict had on Russia's relations (official and unofficial) with Turkey - another state with strong historical ties and interests in the Caucasus. The thesis will also study the Islamic factor as a linking element between Turkey and the Caucasus, tracing the history and development of Islam in both places, noting the radical Islamic groupings' activities, and surveying the Turkish mass-media approach towards the conflict. m