Internationalization of Turkish manufacturing firms: Foreign direct investment outflows
Türk imalat sektörü firmalarının yurtdışına doğrudan yatırım yoluyla uluslararasılaşması
  1. Tez No: 145780
  2. Yazar: HARUN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 517
Özet
Bu tez Türk imalat sektörü firmalarının yurtdışına doğrudan yatırım yoluyla uluslararasılaşmasının ampirik bir analizini yapmaktadır. Resmi ve diğer kaynaklardan yararlanılarak Türkiye dışında yatırımı olan 200 firma saptanmıştır. Kapsamlı bir literatür taraması ve yöneticilerle yapılan mülakatlar sonucunda bir anket geliştirilmiş, ön-testi yapıldıktan sonra bu anket yurtdışında yatırımı olan 94 imalat firması yöneticilerine uygulanmıştır. Bu firmaların yarıya yakım (yüzde 45 'i) Türkiye'nin en büyük 500 firmaları arasında yer almakta, ve diğer kısmı da küçük ve orta ölçekli firmalardan oluşmaktadır. Türk imalat sektörü firmalarının doğrudan yatırım faaliyetiyle ilgili olarak öncelikle bu firmaların güçlü olduğu yönler ve bu yönlerin uluslararasılşmada önemi belirlenmiştir. İkinci olarak, bu firmaların yurtdışında kurdukları şirketlerin performansları bu şirketleri kurarkenki beklentileriyle karşılaştırılarak ölçülmüş ve ana firmanın yeteneklerinin bu firmaların performansına etkisi incelenmiştir. Üçüncü olarak, yatırım yapılan ülkelerin cazip yönleri ve Türkiye'deki olumsuz koşulların yurtdışında yatırmda etkisi analiz edilmiştir. Dördüncü olarak, firmaların uluslararasılaşmasıyla ilgili sahiplik, içselleştirme ve yerel avantajlara dayanan eklektik; kademe kademe yurtdışına açılmaya dayanan Upsala; firmaların vıııçevrelerindeki örgütlerle kurdukları şebekeye dayanan network teorilerinin Türk firmalarının yurtdışına açılmalarını açıklayıp açıklamadıkları test edilmiştir. Yukarıdaki konular incelenirken hipotezler kurulmuş ve faktör analizi, lojistk regresyon analizi, çoklu regresyon analizi, t testleri ve değişim analizi yoluyla test edilmiştir. Bu testlerde bağımlı değişken olarak firmaların yaşı, büyüklüğü, imalat alt sektörü, yurtdışındaki ülke seçimi, ve yurtdışına giriş şekli kullanılmıştır. Bulgular belirtilip tartışılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
This thesis provides an empirical analysis of internationalization of Turkish manufacturing firms (TMFs) through foreign direct investment (FDI). Drawing from official sources and with the researcher's individual efforts, more than 200 TMFs that engaged in FDI are identified. With an extensive literature review, and by conducting interviews a survey questionnaire is developed and then pre-tested. After revision, the questionnaire is administered to a sample of 94 TMFs. About forty-five percent of these firms were among the largest companies of Turkey; and, rest of them were small and medium-sized firms. In exploring TMFs' FDI involvement; first, relative strengths of these firms and the importance of the strengths in their internationalization are identified. Second, perceived performance of TMFs' foreign equity ventures and its relationship with parent firm's capabilities are determined. Third, strategic pull (host country-related) and push (home-country-related) motives of these firms' internationalization are examined. Fourth, relevance and usefulness of eclectic, Uppsala and network theories for TMFs' internationalization are investigated. VIIn examining the issues of TMFs' capabilities, performances, motives and other subjects, hypotheses are developed and tested (by means of factor analysis, logistic regression analysis, multiple regression analysis, t tests and analysis of variance) with respect to sample characteristics of age, size, industry type, choice of host country location, and entry mode. Findings are reported and discussed. Vll