The diffusion and institutionalization of professional personnel/human resources management discourse in Turkey: A narrative approach, 1900-1999
Türkiye'deki profesyonel personel/insan kaynakları yönetimi söyleminin yayılımı ve kurumsallaşması: Bir anlatı yaklaşımı, 1900-1999
  1. Tez No: 145781
  2. Yazar: MEHMET ERÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU İŞERİ SAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Yönetsel bilgi ve/veya söylemlerin yapılandırılması, yayılması ve kurumsallaşması (YSYYK) akademisyenlerin kendi alanları üzerinde düşünmelerinden etkilenen gevşek bir araştırma alanını tasvir etmektedir (Alvarez, 1998). Bu tez, Türkiye'de 20' nci yüzyıl boyunca profesyonel Personel/ İnsan Kaynaklan Yönetimi (PİKY) söylemlerinin yayılım/çevirisinin (Latour, 1986) ve yerel kurumsallaşmasının dinamiklerini anlamak ve açıklamak amacıyla nitel bir araştırma yaparak bu verimli araştırma alanına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Seçilmiş profesyonel yönetim süreli yayınlan, ilgili sivil derneklerin arşivleri ve Türk personel/insan kaynaklan seçkinleriyle yapılan mülakatlar yorumsamacı bir söylem analizine tabi tutulmuş ve yerelcilik ve yazınlararası oluş dikkate alınarak profesyonel PİKY söylemine ilişkin bir yerel anlatı oluşturulmuştur (Czamiawska, 1999; Thatchenkery, 2001; Fairclough, 1995). Bu tez kapsamında oluşturulan anlatıdan elde edilen kanıtlar yönetsel fikirlerin yayılanını daha dinamik bir çerçeveye oturtmaya çalışan Sahlin-Andersson and Engvvall (2002a; 2002b)'ın teorik önermelerine destek vermektedir. Bununla beraber, yönetsel söylemlerin etiketlenmesi (Tiratsoo, 2002) ve bilgi taşıyıcılarına vııı(Sahlin-Andersson and Engwall, 2002a) ilişkin yeni yeni katkılar da önerilmektedir. Ancak ileri sürülen odur ki bu tez kapsamında oluşturulan anlatırım YSYYK hakkında bulunan bilgi birikimine en çok katkı yaptığı nokta zaman ve mekan içerisine iyice oturtulan olaylar, aktiviteler, söylemler ve ldmlikler arasındaki bağlantıları ön plana çıkarışıdır. Bir taraftan YSYYK' yla ilgili yapısal özellikler yanında sembolik süreçlerin göreli önemine işaret edilirken, diğer taraftan da YSYYK'yla ilgili süreçlerin daha geniş olan sosyal çevre ve zaman ile içice geçmişliği vurgulanmaktadır. Bu tartışmaları destekleyecek şekilde yeni-kurumsallaşma teorisiyle ilişkili iki önemli katkı tesbit edilmiştir. İlk nokta örgütsel alan kavrarnının tekrar ele alınmasını önermektedir (DiMaggio and Powell, 1983; 1991). Bu tezin önemli bir katkıda bulunduğu ikinci nokta ise yeni-kurumsallaşmacı düşüncenin durağanlık ve benzeşmeye değişim ve farklılığa göre orantısız bir şekilde yaptığı vurguyla ilgilidir. Bu kuramsal tartışmaya dönük olarak, Hasselbladh ve Kallinikos (2000) ile Czarniawska ve Jeorges (1996)'in yaptıkları çalışmalara dayanan ve kurumsal değişmenin nasıl olabileceğini tasvir eden bir model geliştirilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
Construction, diffusion and institutionalization of managerial knowledge and/or discourse (CDIMD) represents a loosely coupled research track, which has been inspired by a reflexive concern among scholars (Alvarez, 1998). This thesis attempts to contribute to this prolific research track by engaging in a qualitative investigation in order to understand and explain the dynamics of diffusion/translation (Latour, 1986) and local institutionalization of professional Personnel/ Human Resources Management (PHRM) discourse in Turkey within the time frame of the 20th Century. A hermeneutical discourse analysis of selected professional management circles, archival documents of relevant civil associations and interviews with selected Turkish personnel/human resources elites is carried out and a local narrative of professional PHRM discourse paying special attention to contextuality and intertextuahty is constructed (Czarniawska, 1999; Thatchenkery, 2001; Fairclough, 1995). Evidence from the narrative constructed in this thesis offers complementary views to the theoretical propositions developed by Sahlin-Andersson and Engwall VI(2002a; 2002b), who situate diffusion of managerial ideas in a more dynamic framework. Besides, some novel contributions regarding the labelling of managerial discourses (Tiratsoo, 2002) and knowledge carriers (Sahlin-Andersson and Engwall, 2002a) are also posited. Nevertheless, it can be argued that the Turkish narrative constructed in this thesis mostly contributes to the extant repertoire of knowledge concerning the processes of CDIMD by affirming the connectivity between events, activities, discourses and identities as these are located in time and space. While it puts forward the significance of symbolic processes alongside with structural aspects of CDIMD, it particularly emphasizes the embeddedness of the processes concerning CDIMD in the larger social context and temporality. Complementary to these discussions is the implications for neo-institutional theory, which address two important points. First point relates to the reconsideration of the notion of 'organizational fields' (DiMaggio and Powell, 1983; 1991). The second point, that this thesis provides an important contribution, refers to the disproportionate emphasis of neo-institutionahst thinking over stability and similarity rather than change and divergence. Following this theoretical debate, a theoretical model is posited based on the works by Hasselbladh and Kallinikos (2000) and Czarniawska and Jeorges (1996) in order to re-present how institutional change may occur. vn