Stratejik liderlik özelliklerinin analizi ve bir uygulama
Analyzing strategic leadership traits and a case study
  1. Tez No: 145804
  2. Yazar: AHMET ORKUN GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Stratejik Tercih“ özelliği taşıyan yönetimsel liderlik, veya kısaca ”stratejik liderlik", herhangi bir organizasyon için kapsamlı sorumluluk sahibi olan yöneticilere odaklanır. Bu yöneticilerin ne yaptıkları, nasıl yaptıkları ve özellikle örgütsel çıktıları nasıl etkiledikleri stratejik liderlik çalışmasının odak noktasını oluşturur. Stratejik liderlik çalışmasının konusu olan yöneticiler; bireyler (örn: tepe yöneticileri veya bölüm ve kısmı genel yöneticileri), gruplar (tepe yönetimi takımları) veya diğer yönetim grup veya toplulukları (örn: yönetim kurulları) şeklinde ifade edilebilir. Stratejik liderlik kavramının kullanılmasının nedeni, sadece küçük bir birimi değil, girişimin tamamının kapsamlı yönetimini ifade etmesinden ve yine kapsamlı karar verme sorumluluklarına işaret etmesinden kaynaklanır. Organizasyonun üst basamaklarındaki örgütsel performanslara yol gösteren faktörleri anlamak önemlidir. Çünkü bir çok bilimci, bu performansın büyük ölçüde firma içinde yapılan stratejik tercihlerle ve diğer temel örgütsel kararlarla belirlendiğine inanmaktadırlar. Stratejik liderlik ile sıklıkla ilişkilendirilen faaliyetler ve etkinlikler geleceğe yönelik bir vizyon yaratılması ve bu vizyonun izleyicilere iletilmesi, anahtar nitelikteki yeterliliklerin ve kapasitelerin, örgütsel yapıların, süreçlerin ve kontrollerin geliştirilmesi, organizasyon içindeki çok yönlü görüşlerin ve tercihlerin yönetilmesi, bir sonraki jenerasyona ait liderlerin seçilmesi ve geliştirilmesi, etkili bir örgütsel kültürün ayakta tutulması ve yaşamasının sağlanması ve ahlaki değer sistemlerinin organizasyonun kültürü içine aşılanması gibi bir çok stratejik kararlar vermeyi gerektirir. Bu çalışma organizasyonların stratejik liderlik fenomenini dikkatle gözden geçirip incelemekte ve üzerinde çalışılabilecek bir taksonomi sunmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study of executive leadership from a strategic choice perspective, or more concisely, strategic leadership, focuses on the executives who have overall responsibility for an organization - their charectristics, what they do, how they do it, and particularly how they affect organizational outcomes. The executives who are the subjects of strategic leadership research can be individuals (ex. CEOs or division general managers), groups (top management teams), or other governance bodies (ex. boards of directors). We use the term of“strategic leadership”because it connotes management of an overall enterprise, not just a small unit; and it implies substantive decision-making responsibilities. It is important to abiding interest in comprehending the factors that lead to superior organizational performance. Because many colleagues believe that performance is determined in great part by the strategic choices and other major organizational decisions made within the firm. Activities often associated with strategic leadership include making strategic decisions; creating and communicating a vision of the future; developing key compotencies and capabilities; developing organizational structures, processes, and controls; managing multiple constituencies; selecting and developing the next generations of leaders; sustaining an effective organizational culture. This study examines the phenomeon of strategic leadership of organization, and tries to present a taxonomy through which it can be studied.