Kriz ortamında turizm işletmelerinde risk yönetimi ve finansal kararlar
Risk management and financial decisions in tourism organizations during the crisis
  1. Tez No: 145812
  2. Yazar: ZEHRA BUKET KARADEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Günümüzde bireyler, işletme yönetimleri ve hükümetler sık sık krizin etkisi altına girmektedir. Kriz yönetimi, muhtemel kriz durumuna karşılık, kriz olasılığının değerlendirilmesi ve örgütün kriz durumunu en az kayıpla atlatabilmesi için gerekli önlemlerin alınması ve uygulanması sürecidir. Turizm sektörünün kendine has özelliklerinden olan, politik ve sosyo - ekonomik gelişmelere karşı son derece hassas bir yapıya sahip olması, konuyu sektör açısından daha da önemli hale getirmektedir. Çalışmanın amacı kriz ortamında turizm işletmelerinde risk yönetimi konusunu inceleyerek alınacak finansal kararlara ilişkin bulguları değerlendirmektir. Çalışmanın birinci bölümünde turizm işletmeleri tanımına ve özelliklerine değinilerek, kriz kavramı anlatılmıştır. İkinci bölümde ise risk ve risk yönetimi kavramlarına değinilmiştir. Bu bölümde işletmelerin kendi bünyesindeki kaynaklardan yararlanarak kur ve faiz riskine karşı aldığı önlemlerden aktif - pasif yapısının ayarlanması, faturalarda döviz cinsi seçimi, döviz girdileri ile çıktılarını aynı döviz cinsinden belirleme, fiyatlandırma politikalarının yeniden düzenlenmesi gibi teknikler bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde turizm sektöründe risk yönetimi ve finansal kararlar konusuna değinilmiştir. Turizm sektörünün yapısı ve diğer sektörlerden ayırt edici özellikleri belirlenerek, turizm sektöründe talebi etkileyen risk faktörleri incelenerek, turizm işletmelerinde finansal risk yönetimi incelenmiştir. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise, İzmir ili için bir anket çalışması yapılarak turizm sektöründe risk ve risk yönetimi incelenilmek istenmiştir. Böylece İzmir ilindeki 4 ve 5 yıldızlı otellerde ve birinci sınıf tatil köylerinde yaşanılan krizlerin nedenleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunun yanında kriz öncesinde ve kriz anında başvurulması gereken stratejiler incelenmiş ve krizin turizm işletmelerindeki kısa ve uzun vadeli olumsuz etkileri saptanmıştır. Böylece krizin işletmeler üzerindeki etkileri ve ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. Ayrıca kriz yönetim sürecinde ve finansal risk yönetimi kapsamında kullanılan yöntemler ile finansal risk yönetiminde kullanılan firma içi ve dışı teknikler incelenmiş ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world, individuals, business managements and governments are often under the effect of crisis. Crisis management is a management of the possibility of crisis during a possible crisis and it is a process which necessary precautions should be taken into consideration to avoid the crisis with the least possibility of loss. The structure of tourism sector, with its own unique qualities, is so sensitive against political and socio-economic developments that this makes the issue more important for the sector. The purpose of the study was to investigate the risk management in tourism organizations and to evaluate the results related to the financial decisions to be made. In the first section of the study, tourism organizations and their characteristics were defined and the concept of crisis was explained. In the second section, risk and risk management was explained. In this section it mas pointed out that organizations, by making use of the sources in themselves, verified active-passive structure which were the precautions taken against currency and interest. Moreover, some techniques such as the choice of currency type in invoice, determination of currency input and output in terms of the same currency type and the eorganization of price policies were mentioned. In the third section of the study, the risk management in tourism sector and financial decisions were explained. Financial risk management in tourism organizations was investigated through the structure of tourism sector by defining the distinguishing features of the sector from other sectors and the risk factors afecting the demand in tourism sector. In the fourth and the final section of the study, the risk and the risk management in tourism sector for izmir was investigated by conducting a survey. Consequently, the reasons for crisis which the holiday resorts and 4 and 5 starred hotels experience in Izmir were studied in order to be found out.ln addition, the strategies needed to be applied before crisis or during crisis were investigated and the long term or short term adverse effects of crisis on tourism organizations and its possible outcomes were evaluated. Besides, the methods used during crisis management and financial risk maangement and the exogeneous and endogeneous techniques used for financial risk management were investigated and overall assessment was conducted. DC