Krizler ve krizlerin konaklama işletmeleri üzerine etkisi: Konya ili örneği
The crises and impact of crises an accomadation enterprises: The case of Konya
  1. Tez No: 599343
  2. Yazar: BAHAR TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN CAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Beklenilmeyen durumlarda ortaya çıkan ve mevcut durumları tehdit eden krizler, hem turizm sektörünü hem de birçok sektörü olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle talep unsuru doğrultusunda ilerleyen konaklama işletmelerinde, kriz dönemlerine daha dikkat edilmeli ve krizin etkisini en aza indirebilmek için gerekli kriz yönetimi uygulamaları yapılmalıdır. Çalışmanın amacı, krizler ve krizlerin konaklama işletmelerinin üzerinde etkilerinin incelenmesi ve bu etkiler doğrultusunda konaklama işletmelerinde nasıl önlemler alındığının yöneticiler tarafından değerlendirilmesidir. Çalışmanın evrenini, Konya ilinde faaliyet gösteren Turizm İşletme Belgeli ve Belediye Belgeli konaklama işletmeleri oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise, Konya ilin merkez ilçeleri olan, Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerinde bulunan 3, 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmeleri oluşturmaktadır. Bu işletmelerde yönetici pozisyonunda görev alan kişilere nicel araştırma yöntemi olan anket tekniği ile sorular sorulmuş ve cevapları SPSS paket programı ile bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Çalışma doğrultusunda konaklama işletmelerinde ne tür krizlerin meydana geldiği ve kriz dönemlerinin konaklama işletmelerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Ayrıca çalışmada konaklama işletmelerinde kriz süresi ve kriz yönetimi konusu da ele alınarak uygulanan stratejilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crises that arise in unexpected situations and threaten the current situation adversely affect both the tourism sector and many other sectors. Particularly in accommodation establishments that progress in line with the demand element, more attention should be paid to crisis periods and necessary crisis management practices should be implemented in order to minimize the impact of the crisis. The aim of this study is to investigate the effects of crises and crises on accommodation establishments and to evaluate how these measures are taken in the accommodation establishments by managers. The population of the study consists of accommodation enterprises with Tourism Operation Certificate and Municipality Certificate operating in Konya. The sample of the study consists of 3, 4 and 5 star accommodation establishments in the central districts of Konya, Selcuklu, Meram and Karatay districts. Questionnaires, which are the quantitative research method, were asked to the people in the managerial positions in these enterprises and their answers were transferred to the computer with SPSS package program. In line with this study, what kind of crises occurred in accommodation establishments and how crisis periods affected accommodation establishments were examined. In addition, the duration of the crisis in crisis management and crisis management issues are also discussed and the strategies implemented.