Konaklama işletmelerinde oda fiyatlandırma yaklaşımları (Antalya turizm merkezi örneği)
- Tez No: 94389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
02. özet Serbest piyasa koşullarına uygun hareket eden işletmelerin, ürünlerini fiyatlanduırken bilimsel yöntemler kullanmaları bir zorunluluktur. Bu amaçla, fiyat tespiti için ciddi maliyet analizi yapmaları ve fiyatlarını bu bilimsel analizlerin sonuçlarına ve yöntemlere dayandırmaları; kriz dönemlerinde dahi yine fiyat kırma (indirim) sınırlarını da buna göre belirlemeleri en akılcı davranıştır. İşletmeler, rasyonel davranmadığından fiyat konusunda sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlar; işletmelerin rasyonel olmayan fiyat mdirimleri konusunda birbirlerinden yakınmalarına ve Turizm bakanlığından bu konuda birtakım beklentiler içerisinde olmalarına neden olmaktadır. Bu çalışma, konaklama işletmelerinin fiyatlandırma yaklaşımlarını, işletmelerin Turizm Bakanlığından fiyat konusundaki beklentilerini ve bu konuda çözüm önerileri ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu araştırma, bir saha çalışmasına dayalı olarak yapılmıştır. Bunun için, özellikle yoğun fiyat savaşlarının yaşandığı gözlenen, Türkiye turizm piyasasının önemli merkezi olan, Antalya turizm bölgesi seçilmiştir. Çalışmadan daha iyi sonuçlar alınması bakımından, profesyonel yönetimlere sahip olan 4 ve 5 yıldızlı oteller ile birinci sınıf tatil köyleri temel alınmıştır. Üç ve daha aşağı yıldızlı işletmeler, bilimsellikten uzak daha çok aile işletmesi şeklinde yönetildikleri için, araştırma kapsamı dışmda tutulmuştur. Çalışma için 19 soruluk bir anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılıp SPSS istatistik programında Ki-Kare bağımsızlık testine tabi tutulmuştur. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlar; bölgede fiyatın önemli bir sorun olduğunu ve sektör içinde çözüm beklediğini ortaya koymuştur. Araştırma kapsamındaki işletmelerin büyük bir kısmı maliyet çalışmaları yapmakla beraber, fiyat indirim sınırını rasyonel tespit edememektedirler. Bunun da en önemli nedeni talep yetersizliği sebebiyle ekonomik anlamda yeterli bir piyasa fiyatının oluşmamasıdır. Ayrıca Turizm Bakanlığının işletmeleri, bölgeler bazında ele alması ve standartlarım belirleyerek özellikle altına inilmemesi gereken bir taban fiyat belirlemesi gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
03. Summary The organisation tahat acts appropriate free market requirements need to use scientific methods in pricing the their products. Therefore, the most rational appoaches for them is to perform serious cost analysis and base their prices on the resoult of those scientific analiysis and methods; determine the rate cutting limits in accordance with that result, even in the crisis periods. As management do not acts rationally, the problems arise on the subject of price setting causing the organisations (management) to complain one another about the price cutting and have a certain number of expectations from Ministray of Tourism on that matter. The aim of this study is to inverstigate the pricing approaches of the lodging enterprises and their expectations from Ministry of Tourism, and to put forward some solution proposals along with it. This study was based on a field research and Antalya tourism region, an important tourism center of Turkish toursim market, where a dense price wars are tanking place, was chosen for this. In order to get better results from this study, four (4) and five (5) stars hotels and first class holiday villages, having professional administration, were taken as a base. Three or less than three star ones, being for from scientism and managed as a familly business, were excluded from the cantent of this study. A questionaire with 19 questionswas prepared for this work. The data obtained were processed in computre and subject to chi-square test using SPSS statistical program. The result obtained from the finding of the research showed that the price is a big problem in the region and waits a solution among the sector. Even though aa big portion of the management inbcluded here are doing cost analysis, they do not set the price cutting rationally. The most importent reason of this is the inadequate demand that does not let, economically, a sufifucient market pricing. It vas also concluded that Ministry of Tourism should set a sub-base price, no one must go under, by determining the standart.