Irreducible cartesian tensors in anisotropic continua
  1. Tez No: 14582
  2. Yazar: FAE'A ABDEL-RAHİM RADWAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Y. CEVDET AKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ANIZOTROP SÜREKLİ ORTAMLARDA İNDİRGENEMEZ KARTEZYEN TENSÖRLER RADWAN, Fae'q Abdel-Rahim Mühendislik Fakültesi Mühendislik Bilimleri Bolümü, Doktora Tezi Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Y. Cevdet AKGÖZ 164 sayfa, Haziran 1991 ÖZET Kartezyen tensörleri ortonormal indirgenemez kısımlara ayrıştıran bir yöntem geliştirilmiştir. Açık sonuçlar, dördüncü mertebeye kadar verilmiştir. Stress ve strain tensorleri, piezoelektrik olay tensorü, ve elastik sabitler tensorü indirgenemez ortonor mal kısımlara ayrıştırılmıştır. Elastik sabitler tensorü için bu ayrıştırma tüm simetri sınıfları için yapılmış ve her simetri sınıfı için stress-strain bağıntıları verilmiştir. Bu indirgenemez ayrıştırmanın skalar kısımından Voigt ortalama (polikristal) elastik sabit lerin elde edilebileceği açık olarak gösterilmiştir. Izotrop malzemeler için elastik sabitler tensör ifadesi yaygın olarak bilmenden farklı bir biçimde elde edilmiştir. Hacımsal sıkıştmlabilirlik'in elastik komplians tensörün indirgenemez iki skalar kısmından birin cisine doğrudan bağlılığı ve bu bağlılığın tüm elastik anizotrop malzeme simetrileri için geçerli olduğu ayrıca gösterilmiştir. Isıl genleşme, piezoelektrik olay, ve elastik sabitler tensorlerinin indirgenemez ayrışım sonuçlan kullanılarak, aynı veya farklı simetrilerde değişik anizotrop malzemeler için norm ve norm oranlan hesaplanmıştır. Anizotrop malzeme özelliklerinin toplametkilerini karşılaştırmada tensorün normu, anizotrop olma derecelerini karşılaştırmada ise norm oranların kriter olarak kullanılabileceği önerilmiştir. Anahtar Sözcükler : indirgenemez kartezyen tensörler, Bir kartezyen tensorün normu, Anizotrop derecesi, Simetri sınıflan. Bilim kodu : 620.01.01 vı
Özet (Çeviri)
IRREDUCIBLE CARTESIAN TENSORS IN ANISOTROPIC CONTINUA RADWAN, Fae'q Abdel-Rahim Faculty of Engineering Engineering Sciences Department, Ph. D. Thesis Supervisor: Prof. Dr. Y. Cevdet AKGÖZ 164 pages, June 1991 ABSTRACT A procedure for decomposing cartesian tensors into orthonormal irreducible parts is developed. Explicit results, up to rank four, are presented. Orthonormal de compositions of stress and strain tensors, piezoelectric effect tensor, and elastic constant tensor into irreducible parts are given. For the elastic constant tensor the decomposi tion is carried out for all symmetry classes and stress-strain relations are presented for each case. It is explicity shown that Voigt average (polycrystalline) elastic constants can be obtained from the scalar parts of this irreducible decomposition. For ispotropic materials, an expression for the elastic constant tensor different than the traditionally known form is given. It is also shown that the volumetric compressibility is directly related to the first irreducible scalar part of the elastic compliance tensor and this re lation holds for all symmetries of the linearly elastic anisotropic materials. Using the irreducible decomposition results of thermal expansion tensor, piezo electric effect tensor, and elastic constant tensor norm and norm ratios for various anisotropic materials of the same or different symmetry are calculated. It is suggested iiithat the norm of a tensor may be used as a criterion for comparing the overall effect of the properties of anisotropic materials and the norm ratios may be used as a criterion to represent the anisotropy degree of the properties of materials. Key Words : Irreducible Cartesian tensors, Norm of a cartesian tensor, Anisotropy degree, Symmetry classes. Science Code : 620.01.01 IV