Medeni usul hukukunda taraf teşkili
Side formation in civil procedure
  1. Tez No: 145826
  2. Yazar: MELAHAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SUNGURTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Davada taraf teşkilinin, dava dilekçesine yer alan davacı ve davalı açısından önemi büyüktür. Davacı taraf, açmış olduğu davanın duruşma gününü hakkında yapılacak davetiyenin tebliği suretiyle öğrenecektir. Davacı taraf, davetiyede yer alan duruşma günü ve saatinde duruşmada hazır bulunmak suretiyle, açıklama yaparak delillerini sunma imkanına sahip olacaktır. Davalı taraf da, tebliğ edilen duruşma davetiyesi ile birlikte, aleyhine dava açılmış olduğunu öğrenerek, savunmasını ve buna ilişkin delillerini hazırlayarak duruşmada bunları açıklama ve sunma imkanına sahip olacaktır. Böylece, usulüne uygun taraf teşkili suretiyle, hukuki dinlenilme hakkının unsurlarından biri olan bilgilenme hakkı sağlanmış olacaktır. Davada usulüne uygun olarak taraf teşkilinin sağlanabilmesi için, davacı ve davalı adına çıkarılacak olan meşruhatlı davetiyelerin, Tebligat Kanunu hükümlerine uygun olarak tebliğ edilmiş olması gerekecektir. Kural olarak her davada taraf teşkilinin sağlanması suretiyle yargılama yapılıp hüküm verilecektir. Kanunda açıkça düzenlenen hallerde ise, taraf teşkili sağlanmaksızın evrak üzerinden karar verilebilmektedir. Bu haller istisnai olup takdiri niteliğe sahiptir. Çalışmamızda, davada taraf teşkilinin nasıl olacağı yargılamanın değişik aşamaları göz önüne alınarak incelenmiş ve taraf teşkilinin istisnaları ele alınmıştır. Davada taraf teşkili kuralına aykırı davranılmasının temyiz sebepleri ve dosyanın işlemden kaldırılması bakımından sonuçlan incelenmiştir. Ayrıca, yargısal temel bir hak olan hukuki dinlenilme hakkı çerçevesinde taraf teşkili ve taraf teşkilinin istisnaları değerlendirilerek davada taraf teşkilinin önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Side formation in a lawsuit has a big importance, with respect to the plaintiff and the defendant in the law petition. The plaintiff, by the official notification of the case invitation, is to know the hearing date of the lawsuit that he brought against. The plaintiff is able to present evidence, due to his attending to the case in the time and the date as issued in the case invitation. Also, the defendant is able to know that a lawsuit has been brought against him by the officially notified case invitation, and is able to prepare his defense and relevant evidence to explain and present them in the hearing. Therefore, the right to be informed, which is one of the elements of the right to be heard, is to be ensured through the recognized side formation. In order to ensure a recognized side formation in a lawsuit, invitations with written comment to be issued on behalf of both the plaintiff and the defendant should be notified in harmony with the items of the Notification Code. A verdict is to be reached by hearing a case through side formation for each lawsuit. For the cases recognized clearly by the Code, a judicial decision can be made according to the file. Such conditions are exceptional and subject to discretionary act. In our study, ensuring the side formation is focused by considering the various phases of hearing a case, and exceptions of side formation are elaborated. The consequences of violating the rule of side formation are also examined with respect to reasons of appeal and putting the file out of the procedure. Besides, the importance of side formation in a lawsuit is brought out, assessing side formation and exceptions of side formation within the frame of the legal right to be heard, a judicially fundamental right. VI