Yağma suçu
Robbery
  1. Tez No: 145827
  2. Yazar: EMİN EMRE EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Yağma cürümleri, TCK' nın“Mal Aleyhine Cürümler”başlığı taşıyan 10. Babının 2. faslında“Yağma, Yol Kesmek ve Adam Kaldırmak”başlığı altında, 495-502. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Bu çalışmamızda TCK' nın 495. maddesinde düzenlenen Zorla Yağma Suçu inceleme konusu yapılmıştır. Uygulamada gasp suçu olarak da bilinen yağma, Ceza Hukuku terminolojisinde, taşınır bir malın zilyedini veya suç yerinde bulunan bir başkasını, cebir ve şiddet kullanarak veya şahsen ve malen büyük bir tehlikeye düşüreceğini bildirerek tehdit ederek, o malın teslimine yahut o malın kendi tarafından zaptına karşı susmaya zorlaması anlamına gelir. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere, yağma suçunun oluşabilmesi için cebir, şiddet veya tehdidin bir kişiye yönelik olarak yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla halk arasında yağma olarak nitelendirilen ve bir kimsenin başkasının evinin veya işyerinin camını kırarak, bir başka ifade ile eşyaya karşı cebir ve şiddet kullanarak içerdeki eşyaları alması hali, ceza hukuku anlamında yağma suçunu oluşturmamaktadır. Bu husus olsa olsa hırsızlık suçu kapsamında ele alınabilir. Yağma cürümleri niteliği itibari ile bir yandan cebir, şiddet veya tehdit vasıtaları kullanılmak suretiyle kişi özgürlüğünü, diğer yandan ise mülkiyet ve zilyedlik haklarını ihlal etmektedir. Bir başka deyişle yağma cürümlerinde suç tipine uygun eylemin gerçekleşmesi ile bireylere yönelik hem maddi değerler ve hem de kişisel değerler üzerinde saldırı gerçekleşmiş olur. işte yağma cürmünün bu özelliği dolayısıyla diğer suç tiplerinden farklı olarak birden çok hukuksal değerin korunması gereği ortaya çıkmaktadır. Yağma cürümleri çok hareketli suçlardan olup, fail tarafından amacı gerçekleştirmeye yönelik başka hareketler söz konusudur. Bu suçta amaç, malvarlığına yönelik bir değerin elde edilmesi olmakla beraber fail tarafından bu amaca erişmede bedensel bütünlük ve irade özgürlüğü gibi kişisel değerlere de saldırı gerçekleşir. Bu saldın malvarlığı değerinin elde edilmesinde bir araç olduğundan aslında koruna asıl hukuki değer malvarlığı olmakta ve pek çok ülke de yağma cürümlerine malvarlığına karşı işlenen suçlar arasında yer vermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The crimes of robbery are provided between the Articles 495-502 in the 2nd Chapter with the heading of“Robbery, Forestalling and Kidnapping”under the 10th Part that carries the heading of“Crimes Involving Property”of Turkish Criminal Code (TCC). In this study, the crime of robbery by force that is provided within the Article 495 of TCC is examined. The crime of robbery, also known as the crime of usurpation in implementation, has the definition of forcing the possessor of a movable property or someone existing in the place of crime for handing over that property or for staying silent in the case of the detaining of the property by himself, by using force, physical violence or threating by telling to put him into a huge personal or fiscal danger in the literature of criminal law. As it's understood from this definition, the crime of robbery exists when the force, physical violence or threat is directed to a person. Therefore, the case of someone taking the property inside by destroying the window panes of houses or offices of another, in other words by using force or violence against the property which is characterized as looting among the public does not constitute the crime of robbery provided under the criminal law. This situation at the most can be handled in the context of the crime of theft. The crimes of robbery infringe both the personal liberty by using the instruments of force, physical violence or threat from one side and the rights of property and rights of possession from the other. In other words, in the case of the crimes of robbery, the aggression appears both on the tangible property and the personal values directed to individuals as soon as the action suitable for the type of the crime arises. Therefore, because of this characteristics of the crime of robbery unlike the other types of crime, it appears the necessity of protecting more than one legal value. Since the crimes of robbery are in the type of crimes necessitating too many actions there exist other actions to be verified by the criminal. In this crime, besides that the criminal has the goal of obtaining a value directed to property, it appears aggression on the personal values such as physical integrity and free agency while reaching this goal. Since that aggression appears to be a means of obtaining the property, in fact the legal value that has mainly been protected is the property itself and most of the other countries place the crime of robbery among the crimes involving property. VI