KOBİ'lerin sektörel dış ticaret şirketi ve modeli ile örgütlenmesi ve Eskişehir'de ısıtıcı ve pişirici beyaz eşya üreten firmaların oluşturduğu sektöre uygulanabilirliği
'Small and Medium Sized Companies' organizing models, examining the applicability of 'sectoral foreign trade' model to Eskişehir's heating and hot white appliances sector
- Tez No: 145832
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÜLPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
vıı ÖZET 'KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELER, ÖRGÜTLEME MODELLERİ İLE ÖRGÜTLEME MODELLERİNDEN BİRİ OLAN“SEKTÖREL DIŞ TİCARET ŞİRKETLERİ VE ESKİŞEHİR' ISITICI VE PİŞİRİCİ BEYAZ EŞYA ÜRETEN FİRMALARIN OLUŞTURDUĞU SEKTÖRE UYGULANABİLİRLİĞİ”KORHAN AKYOL YÜKSEK LİSANS - 2005 İŞLETME DANIŞMAN: Yard. Doç.Dr. Hüseyin Gürbüz Bu çalışma Türkiye ekonomisi için çok önemli olan KOBİ' lerin, dış pazarlarda daha etkin pazarlama yapabilmesi için oluşturulan örgütleme modelleri ve özellikle“Sektörel Dış Ticaret Şirketleri”konu edilmiştir. Bu çalışmanın araştırma bölümü için Eskişehir ilinde bulunan ısıtıcı ve pişirici beyaz eşya üreten firmaların oluşturduğu sektör araştırma grubu olarak seçilmiş ve“sektörel dış ticaret şirketi kurabilecek 12 firma saptanmış”anket ve yüz yüze görüşme metodu kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonunda bu modelin uygulanabileceği ama modelle ilgili firmaların bilgilendirilmesi gerekliliği, ortaya çıkmıştır. Firmaların ifade ettikleri problemlerin bir çoğu bu model ile çözülebilecektir.
Özet (Çeviri)
V1I1 ABSTRACT“SMALL AND MEDIUM SIZED COMPANIES”ORGANIZING MODELS, EXAMINING THE APPLICABILITY OF“SECTORAL FOREIGN TRADE”MODEL TO ESKİŞEHİR' S HEATING AND HOT WHITE APPLIANCES SECTOR“ KORHAN AKYOL MASTER THESIS- 2005 BUSINESS ADMINISTRATION ADVISOR: Yard. Doç.Dr. Hüseyin Gürbüz This study objected the ”Sectoral Foreign Trade Company“ model which established to be effective and efficient in the foreign markets for small and medium sized companies. For the application part of this study, the heating and hot white appliances sector in Eskişehir had been selected. 12 companies are obtaining the related sector which have the abilities and specifications for establishing a ”Sectoral Foreign Trade Company" Finally I found out from this study that this orginization model have a lot of advantages and opportunities for this sector companies. But It must be noted that the owners and the authorised staff of these companies must be informed detaily about the model.