Sektörel dış ticaret şirketleri ve bir örnek: EGS Dış Ticaret A.Ş.
Sectoral foreign trade companies and an example: EGS Foreign Trade Company A.C.
- Tez No: 74870
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL SARIASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Özellikle ölçeklerinin getirdiği avantajlar sayesinde gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde her zaman önemini muhafaza etmiş bulunan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBÎ), ülkemizde de ekonomik sürecin her döneminde önemini muhafaza etmişlerdir. Ayrıca bu işletmelerin büyük ölçüde ekonomik ve sosyal faydalan da bulunmaktadır. Günümüzde işletmelerin ihracatta başarılı olabilmeleri için; artık yeterli sayıda ve kaliteli mal üretmelerinin yanında, modern pazarlama yöntem ve tekniklerinden de yararlanmaları zorunlu hale gelmiştir. Bu yöntem ve tekniklerin kullanımı firmalar açısından oldukça pahalıya mal olabilmektedir. Bu bağlamda KOBİ'lerin bir araya gelerek örgütlenmeleri bu soruna çözüm teşkil edebilmektedir. İhracatta örgütlenme, aynı üretim dalında faaliyet gösteren KOBİ'lerin bir kuruluş çatısı altında işbirliğine giderek doğrudan ihracat yapmalarım mümkün kılmaktadır. Ayrıca ihracata yönelmek isteyen KOBİ'lerin özellikle sermaye ve bilgi yetersizlikleri ortak girişimleri zorunlu kılmaktadır. Türkiye'nin 1996 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkeleri ile gümrük birliğine girdiği hususu göz önüne alındığında Avrupa Birliği ülkeleri ile ekonomik entegrasyonda ve bu pazarlarda rekabet gücü kazanabilmek için KOBİ'lerin bir araya gelerek örgütlenmeleri daha da önem kazanmaktadır. Türkiye'de daha önceleri ihracatta örgütlenme modeli olarak Dış Ticaret Sermaye Şirketleri modeli ve Çok Ortaklı Şirketler modeli uygulanmış idi. Bu modellerden beklenen faydaların yeterince görülememesi üzerine Sektörel Dış Ticaret Şirketleri modeli uygulamaya konmuştur. 1994 yılında Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından çıkarılan bir tebliğ ile mevzuat açısından alt yapısı hazırlanan bu model ile sektörel dış ticaret şirketlerin sayısı Nisan 1998 tarihi itibari ile 27'ye ulaşmıştır. 167Gelişen ülkelerin ihracat performanslarını kısa süre içerisinde geliştirmede ortak ihracat grupları şeklinde organizasyonların etkili olduğu görülmüştür. Bu ülkelerde elde edilen basanların ülkemize yansıması ise sektörel dış ticaret şirketleri modeli ile olabilecektir. Sektörel Dış Ticaret Şirketi üvanını alan ilk şirket Ege Giyim Sanayii Dış TicA.Ş. (EGS Dış TicA.Ş.) olup bu modeli basan ile uygulayan bir şirket olmuştur. EGS Dış TicA.Ş. 1993 yılında çok ortaklı şirket olarak kurulmuş ve 1994 yılında sektörel dış ticaret şirketi unvanım almıştır. Halen 386 firma ortağı bulunmakta olup bünyesinde 19 şirket bulunmaktadır. 1997 yılında 800 Milyon Amerikan Dolarlık ihracat gerçekleştirmiş olan EGS Dış Tic. A.Ş. bir dünya şirketi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Yukarıda yer alan hususlar göz önüne alındığında, ülkemiz ihracatının artırılması yarımda bunun istikrara kavuşturulmasında ve ayrıca ekonomimizin dinamiğini oluşturan KOBİ'lerin karşı karşıya bulunduğu sorunların çözümünde sektörel dış ticaret şirketi modeli en iyi çözüm olarak gösterilmektedir. 168
Özet (Çeviri)
SUMMARY Small and mean degree companies have been keeping their importance both in developed and developing countries and also in every period of the process of economy in our country. These companies also have great economical and social advantages. In our times it has become a necessity for the companies in exportation to use modern marketing methods and techniques as well as to produce goods sufficient and good quality. However, using these methods and techniques and good expensive for the companies. In this context, solution of the problem is to gather and to organise the small and mean degree companies. When we consider that Turkey has joined the Customs Union with the European Union since 1996, to become an organisation of the SMDC's getting importance to get the power to compete in the market and economical integration with the European Union Countries. In Turkey, Foreign Trade Capital Companies model and many- partnered Companies model had been practised before. When no enough usefulside that was expected from these models seen, Sectional Foreign Trade Companies model was put into practice. With abolition publicised by Foreign Trade Under secretary this model that the inferior construction was prepared on the point of subjects under discussion, number of these companies reached 27 by April 1998. It's seen that organisation like common exportation groups are effective in improving the performance of the developing countries in a short time. The model of Sectoral Foreign Trade Companies will reflect the success of these countries to our country. 169EGS Foreign Trade Company A.C., titled as the first Sectoral Foreign Trade Company, is the company put into practice this model successfully. EGS was established as a many-partnered company in 1993 and got the sectoral trade company title in 1994. It has still 386 partners and 19 companies. It has gained 800 Million- Dollar from exportation and is becoming a world company. As it is seen the model of sectoral foreign trade company is the best solution in our country for the increase in exportation and for stabilisation and also for the solution of the problems of SMDC's dynamic of our economy meet. 170