Separation of copper and cobalt from pyrite leach solution by solvent extraction
  1. Tez No: 14584
  2. Yazar: ONUR ÇOKGÖR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ A. TOPKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET BAKIR VE KOBALTIN PÎRÎT L î Ç ÇÖZELTİSİNDEN SOLVENT EKSTRAKSÎYON YÖNTEMİ İLE KAZANILMASI ÇOKGöR, Onur Doktora Tezi, Metalürji Mtih. Böl. Tez Yöneticisi* Prof. Dr. Yavuz A. Topkaya Mayıs 1991, 223 sayfa Bu araştırmada Küre pirit konsantresi liç çözeltisinde bulunan kobalt ve bakır metallerinin solvent ekstraksiyon yöntemi ile kazanılmasına yönelik çalışmalar yapılmıştır. Bu liç çözeltisi, Küre pirit konsantresinin sulfatlayıcı kavurma ve su liçi işlemlerine tabi tutulması sonucu elde edilmiştir. Küre pirit konsantresi liç çözeltisinin karakterzasyonu sonrası, genelde bu çözelti benzeri sentetik sülfatlı liç çözeltileri kullanılarak yapılan solvent ekstraksiyon çalışmalarında iki organik reaktif denenmiştir. Bunlar DEHPA ve LIX 84 organik reaktif1eridir. İlk deneylerde, bakır ve kobalt kazanımı nın denge pH' ı ve sure gibi faktörlerle değişimi incelenmiştir. Daha sonra, solvent ekstraksiyon esnasında metallerin birbirlerine olan etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, bazı solvent ekstraksiyon deneylerinde gerçek liç çözeltisi kullanılarak sonuçlarda ki farklılaşma belirlenmiştir. Son olarak, bu organik reaktiflerle bakır ve kobalt ekstraksyonunun stokiyometrisi ve - v-mekanizması, gerekli ekstraksiyon basamak sayıları ve organic - su1ufaz oranları da araştırılmıştır- Yapılan testler, liç çözeltisindeki bakırın öncelikle oksim (oxime) türü bir organik yardımı ile (örneğin LIX 84> pH 1.5-2.0'de kazanılmasının, daha sonra çözeltiyi kirleten demir ve çinkonun pH 3.5 civarında DEHPA ile uzaklaştırılmasının, ve en son olarak liç çö ze1tisindeki kobaltın daha yüksek bir pH' da O6.0> DEHPA ile ekstrakte edilerek organik faza alınmasının en uygun yöntem olacağını ortaya koymuştur. Çalışma sonucunda önerilen akım semasının uygulanması ile de, elektrolitik bakır ve kobalt liretimi mümkün olabilecektir. Anahtar Kelimeler* Solvent Ekstraksiyon, LIX 84, DEHPA, Bakır, Kobalt, Sülfatlı Liç Cözeltisi. Bilim Kodu t 604-01-01 vı -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEPARATION OF COPPER AND COBALT FROM PYRITE LEACH SOLUTION BY SOLVENT EXTRACTION COKGöR, Onur Ph. D. in Metallurgical Engineering Supervisor * Prof. Dr. Yavuz A. Topkaya May 1991, 223 pages In this research, solvent extraction studies were done to extract copper and cobalt from Kiire pyrite leach solution. The leach solution was obtained by sulphating roasting and water leaching of Kiire pyrite concentrate. After the characterization of Kiire pyrite leach solution, two organic reagents were tried in the solvent extraction experiments which done mainly by using synthetic sulphate leach solutions similar to the real leach solution. These reagents were DEHPA and LIX 84. In the initial experiments, the effects of equilibrium pH and contact time on the copper and cobalt extractions were studied. Then, the effects of metals on each other during solvent extraction were determined. Also, in some of the experiments, the real leach solution was used in solvent extraction for the comparison of the results. Further, the reaction stoichiometries and mechanisms as well as necessary number of extraction stages and organic to aqueous ratios of copper and cobalt extractions by these reagents were studied. These various solvent extraction - i i i -tests showed that it was necessary to recover the copper in solution first with an o x i me type reagent such as LIX 84, at a pH 1.5-2.0. Then, it was needed to purify the leach solution from iron and zinc with DEHPA solvent extraction at a pH around 3.5. Finally, cobalt could be extracted with DEHPA at a higher pH <>6.0>. With the application of the flow-sheet proposed at the end of this research, it would be possible to obtain electrolytic copper and c obal t. Key Words t Solvent Extraction, LIX 84, DEHPA, Copper, Cobalt, Sulphate Leach Solution. Science Code * 604-01-01 - i v-