Bilişim sistemlerinin yönetimin karar alma sürecine etkileri ve bir uygulama
The effects of informatics systems upon the decision-making process of administration and an application
- Tez No: 145858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Günümüz dünyasında hızlı teknolojik gelişim, sınır tanımayan rekabet ve küreselleşme sonucu, bilgi ve bilginin elde edilme hızı işletmeler için sahip olunmak istenilen en önemli değer haline gelmiştir. Bu gelişim 21. yüzyılın ilk yıllarının bilgi çağı haline gelmesini sağlamıştır. Değişim ve çağa ayak uydurabilmenin zorunluluğunu görerek bunu bir yaşam felsefesi olarak benimseyen işletmeler, bilginin elde edilmesinin ve işlenmesinin önemini kavrayarak çalışmalarını bu yöne kanalize etmeye çalışmaktadırlar. Bu tez kapsamında bilginin ihtiyacı ve özellikleri evresinden hareket ederek Bilişim Sistemleri'nin işletmeye kazandırılması ve verilerin bu sistemlerde işleme tabi tutularak elde edilen bilginin karar almaya katkılarının olup olmadığı incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca uygulama çalışmasında bu sistemin uygulanırlığı analiz edilip işletmeye sağladığı olanaklar ve sakıncaları ortaya konulmaya çalışılmıştır. İşletmelerin küreselleşme olgusu sayesinde ülke sınırlarını aşmasında bilişim sistemlerinin önemi çok fazladır. Ülkemizdeki işletmeler rekabet güçlerini artırmak amacıyla bu konuya önem vermek durumundadırlar.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Today, due to technological progress, unlimited competition and globalisation, knowledge and its acquisition have assumed utmost importance for the business world. These changes have led the initial years of the 21st century to be the“age of knowledge”. Realising the obligation to change and keeping in step with the requirements of this age, and adopting these as part of their philosophy of existence, business institutions have been redirecting their studies in this respect. In the present thesis, the main point of discussion was, beginning with the necessity and structural features of knowledge, the incorporation of Informatics Systems into business institutions, as well as the utility analysis of data acquired through these systems in the decision-making process. In the application phase of the present study, an analysis of a working model was performed, with concluding discussions regarding the advantages, drawbacks, and possible prospects of the system. Owing to the business globalisation process, the importance of Informatics Systems has bean of greater importance for business institutions in extending their activities beyond national boundaries. Consequently, firms in our country are required to attach importance to that issue with a view to increase their competitive powers.