İşletme çalışmalarında bireysel gelişim ve bir uygulama
Individual development of employees and an application
  1. Tez No: 145859
  2. Yazar: DİLEK YARIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DURMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Klasik yaklaşımın insanı makinelere ilave bir unsur olarak görmesinden günümüze kadar geçen zamanda, bireyin işletme içerisindeki önemi gittikçe daha iyi anlaşılmıştır. İşletmeler günümüz rekabet ortamında sürekli olarak varlığını sürdürebilmek için müşterilere uygun mal ve hizmet üretmek ve çalışanlarının memnuniyetini ve gelişimini sağlamak durumundadırlar. İşletmelerin temel amacı, kârlarını maksimize etmektir. İşletmeler amaçlarına çalışanların çabalarıyla ulaşacağından, etkinlik ve verimlilik çalışanlara bağlıdır. Birey, işletmelerin en değerli varlığıdır. Gelişmiş ülkelerdeki işletmeler çalışanlarına yapmış oldukları yatırımlar ile övünürler. Çünkü, bireyler kendilerini daha iyi tanıdıkça, başarıya güdülendikçe, fikir ve önerilerini işletmeye sundukça bu kişilerin verimlilik ve kapasitelerinin arttığı ve o işletmeye büyük bir katma değer sağladığı bilinmektedir. Ayrıca, birey çevresindekiler ile daha iyi iletişim kurdukça ve onları daha iyi anladıkça, işletmeye olan bağlılığı ve işten aldığı tatmin de artacaktır. Çalışanların bireysel gelişim ve mükemmelliğe ulaşmaları sağlandığı zaman işletmenin başarılı olması ve amaçlarına ulaşması mümkün olacaktır. Araştırmanın birinci bölümünde kişilik, kişisel farklılıklar ve bireysel gelişime ilişkin temel kavramlar incelenmiştir. İkinci bölümde işletmelerde insan faktörü, çalışanlarda bireysel gelişim konuları ele alınmıştır. Bireysel gelişimin örgütsel sonuçlan anlatılmıştır. Üçüncü bölümde konuya yönelik olarak Kütahya Altın Çini ve Seramik Sanayi A.Ş.' de bir uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The importance of an personal in a business enterprise has been understood more and more better since the classical approach assumed human an element addition to machines. To keep on their existence steadily, business enterprises in competition atmosphere of today fell obliged to produce suitable goods and services for their employees. The main purpose of business enterprises is to maximize their profit. Due to the fact that business enterprises reach to their goals with their employeess effort, activitiy and productivity depends on employees. Personal is the most valuable existence of a business enterprise. Business enterprises in developed countries take pride in investment to their employees. Because, it is known that when personals are able to know themselves better, able to be motivated to success and able to present their ideas and proposals, they provide a great valueadded to that business. Besides this, when personel communicates with his surroundings and understands better, his satisfaction and dependence on company will increase. When personalty development of emloyees and reaching perfection of them is ensured, it will be possible for that company to be succesfiil and to reach its goals. In the first part of this study, main concepts related to personality, personal differences and personal development are examined. In the second part, the human factor, personal development of employees are considered. The organizational results of personal development are explained. In the third part, an application related to the subject is performed at Kütahya Golden Tile and Ceramic Ind. Joint - Stock Company.