Lactic acid production by immobilized rhizopus oryzae
  1. Tez No: 14588
  2. Yazar: GÜLİN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET TUTUKLANMIŞ BHIZOPUS ORYZAE ÎLE LAKTÎK ASİT ÜRETÎMÎ GÜRSOY Gül in Yüksek Lisans Tezi, Gıda Müh. Bölümü Ortadoğu Teknik üniversitesi Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Haluk HAMAMCI Ağustos 1991, 90 sayfa Bu çalışmada tutuklanmış R. oryzae ile laktik asit üretimi sallantılı beher, sürekli döngülü kolon ve eğimli cidarli kolon olmak üzere üç çeşit kesintili sistem kullanılarak denenmiştir. Sallantılı beherde, laktik asit üretimi üzerinde karbon kaynaklarının etkisi, glikoz, fruktoz, sukroz, karbon kaynaklarının karışımının etkisi, glikoz-fruktoz, glikoz-sukroz karışımı, ammonyum sülfat konsantrasyonu ve glukoz konsantrasyonun etkisi gözlenmiştir. Sürekli döngülü kolonda, laktik asit üretimi için değişik başlangıç glukoz konsantrasyonları denenmiştir. Eğimli cidarli kolonda, hava akış oranı R. oryzae ile laktik asit üretimi için parametre olarak kullanılmıştır. Laktik asit üretimi ve glikoz tüketiminde havanın akış oranın etkisi gözlenmiştir. Fermentasyon sırasında laktik asit üretimindeki değişiklikler bu üç çeşit sistem için karşılaştırılmıştır. ürün (laktik asit üretim miktarı /glikoz tüketim miktarı) ve tutuklanmış organizma hacmine bağlı olarak verimlilik hesaplanmıştır.ürün ve verimliliğin en iyi sonuçlara diğer deneysel değerlerle karşılaştın İmiş tır. 4 g/l (NH4 )2 SO4 250 g/l glikoz solüsyona eklendiği zaman dört günün sonundaki laktik asit miktarı sallantılı beherlerdeki maksimum değerdir ki bu 83.2 g/l dir. Maksimum laktik asit eğimli cidarla kolondaki hava akış oranı 1.39 m3 /h olduğunda 93.2 g/l olarak bulunmuştur. Maksimum verimlilik ve ürün bu sistemde elde edilmiştir. Anahtar kelime : Tutuklama, R. oryzae, sallantılı beher, sürekli döngülü kolon, eğimli c idari ı kolon Sayısal Bilim Kodları : 614.02.07 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LACTIC ACID PRODUCTION BY IMMOBILIZED RHIZOPUS ORYZAE GURSOY Gulin M.S. in Food Engineering Middle East Technical University Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Haluk HAMAMCI August 1991,90 pages In this study, L(+)-lactic acid production by immobilized R. oryzae was examined in three types of batch systems, such as shake flask, recirculating column reactor, tapered- column fluidized bed. In shake flask, effect of carbon sources, such as glucose, fructose, sucrose and combinations of carbon sources, such as glucose-fructose, glucose-sucrose, ammonium sulfate concentration and glucose concentration on the lactic acid production was observed. In recirculating column reactor lactic acid production was tested on different initial glucose concentrations. In tapered-column fluidized bed air flow rate was used as a parameter for lactic acid production by R. oryzae. Effect of air flow rate on the lactic acid production and glucose consumption was observed. The changes in the glucose consumption and lactic acid iliproduction during the the fermentation were compared for these three types of systems. Yield of lactic acid production per amount of glucose consumed and productivity, based on the bead volume were calculated. The best results of yield and productivity were compared to the other experimental sets. When 4 g/1 (NH ) SO was added into 250 g/1 glucose 4 2 4 solution, at the end of four days of fermentation lactic acid was at the maximum in shake flask cultures, as 83 g/1. Maximum lactic acid was obtained in tapered column fluidized bed in 1.39 m /h air flow rate, as 93 g/1, maximum productivity and yield were also obtained in this system. Key words : Immobilization, Rhizopus oryzae, shake flask recirculating column reactor, tapered-column fluidized bed Science Codes: 614.02.07 iv