Karasinek, musca domatestica L. (diptera: Muscidae)'nın sentetik pyrethroid grubu insektisitlerden tetramethrin (neo-pynamine R)'e dirençli populasyonlarında gün uzunluğunun populasyon dinamizmi üzerine etkileri
  1. Tez No: 1459
  2. Yazar: SELİM SÜALP ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NİHAT ŞİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İÜ ÖZET Bu araştırmada, Ankara çöplüğü karasinek populasyonları üzerinde Sentetik pyretroid'ler grubundan Tetramethrin* in etkisi ve bu insektisite direnç kazandırılmış populasyonla- rm farklı gün uzunluklarının etkisi altında populasyon di namizmleri çalışılmıştır. Tetramethrin topikal aplikasyon yöntemiyle uygulanmıştır. La- boratuvar koşullarında yetiştirilen Eylül 19 84 tarihinde An kara Çöplüğü* nden toplanan karasinek/ Musca domes tica L. ergin lerinin F._ kuşağı ve bu populasyonun Tetramethrin' e direnç kazandırılmış soyunun F kuşağı 12/12, 0/24, 6/18 ve 18/6 saat aydmlık-karanlık gün uzunluğu koşullarında yetiştiri lerek bu populasyonlar için preovipozisyon süresi, yumurta + larva süresi, yumurta verimi, yumurta açılma oranı, pup süre si ve ömür uzunluğu saptanmış ve hayat tabloları düzenlenmiş tir. Direnç testlerinde, kontrol grubu olarak Dünya Sağlık örgütü (WHO) standart duyarlı populasyonu kullanılmıştır. Ankara Çöplük populasyonunda, aynı koşullarda yetiştirilen Tetramethrin' e dirençli populasyona göre preovipozisyon süre si kısa, yumurta verimi daha fazladır. Dirençli populasyonda yumurtlama zamanı daha geç başlamış; fakat yumurta açılım ora nı daha yüksek olmuştur. Yine, insektisit uygulamasının yumurta + larva süresini kısal- tıcı rol oynadığı, dirençli populasyon bireylerinin daha uzun ömürlü oldukları saptanmıştır. Çeşitli gün uzunluğu koşullarında yetiştirilen Tetramethrin' e dirençli M. domes tica populasyonlarında: uzun gün periyodunun preovipozisyon süresini, buna karşın kısa gün periyodunun da yumurtlama zamanını kısalttığı bulunmuştur.XV Uzun gün koşulunda yumurta veriminin düşmesine karşılık yu murta açılma oranının yükseldiği görülmüştür. Tetramethrin' in Pup süresi üzerindeki etkisi önemli olmamak la birlikte, uzun gün periyodunun süreyi kısaltıcı yöndeki etkisinden bahsedilebilir. Uzun gün koşulunun ömür uzunluğunu kısaltıcı etkisi gözlen mekle birlikte genelde dişilerin daha uzun ömürlü oldukla rı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of a synthetic pyrethroid Tetramethrin on the Musca domestica population, collected municipality gargabe area of Ankara, was investigated in the present study. The population dynamics of Tetramethrin resistant s toes were also studied under various photoperiod conditions. The WHO sensitive house fly stoc were used as control population. The fifth generation of this resistant population was kept under 12/12, 0/24, 6/18 and 18/6 hours light-dark periods and preovipozition period, duration of combined embryonal and larval period, pupal life, life tables were established for each of photoperiod studied. The preoviposition period was longer in resistant population than the control. However the larval period was shorter. The resistant adults had long life span. The preoviposition period was short under long day- light while ovipoaition period was short under short day condition. Fecondity was decreassed while hatchability was increased under long photoperiod. The pupal and adult life were decreased also under long day condition. Females were lived longer under every condition tested.