Eğitimde toplam kalite yönetim anlayışına göre hizmet içi eğitime katılan öğretmen ve yöneticilerin iş motivasyonuna ilişkin durum ve görüşlerinin araştırılması
Researching the states and ideas of teachers and administrators towards work motivations who attended to in-service training relating to total quality in education
  1. Tez No: 145967
  2. Yazar: MÜKERREM TAŞ AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHİNUR ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu araştırma eğitimde toplam kalite yönetimiyle ilgili hizmet içi eğitime (HÎE) katılan öğretmen ve yöneticilerin iş motivasyonuna ilişkin durumlarını ve görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla kalite eğitimi programlarının öğretmen ve3 yöneticilerin iş motivasyonu üzerinde nasıl ve ne derece etkili olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini, adana il seyhan ve yüreğir merkez ilçelerinde bulunan ilköğretim okulları oluşturmuştur.. Araştırma örneklemini 231'i müfredat Laboratuar ilköğretim okullarından (MLO) 89'u müfredat laboratuar okulu olmayan diğer resmi okullardan (MLOOİO) olmak üzere toplam 288 öğretmen ve 32 yönetici oluşturmuştur. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ve yan yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde yüzde, frekans ve ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulardan şu sonuçlar çıkartılmıştır: 1. TKY eğitimleri genellikle il formatörleri tarafından verilmiştir. Öğretmen ve yöneticilere göre TKY eğitimi konulan kısmen verilmiştir. 2. Öğretmen ve yöneticilerin TKY eğitimi öncesi eğitimden beklentisi yüksektir. 3. Eğitim öncesinde karar verilen etkinliklerin yerine getirilmesine ilişkin öğretmen ve yöneticilerin görüşleri arasında birkaç madde dışında anlamlı fark bulunmamıştır. 4. eğitimde toplam kalite yönetimiyle (ETKY) ilgili HİE programlan öğretmen ve yöneticilerin iş motivasyonu düzeylerini kısmen etkilemiştir. Ancak öğretmen ve yöneticilerin TKY çalışmalarına gönüllü ve etkin katılımları düşüktür.5. Öğretmen ve yöneticilerin TKY uygulamasında karşılaştıkları sorunlar, iş motivasyonu düzeylerini düşürmüştür. 6. ETKY uygulamasında öğretmen ve yöneticilerin iş motivasyonunun sürekliliğini sağlayacak etkinlikler hiç yerine getirilmemekte yada kısmen getirilmektedir. 7. TKY uygulamasında hem maddi hem de maddi olmayan ödüllerin kullanılmasına ilişkin öğretmen ve yöneticilerin beklentileri yüksektir. Maddi olan ve olmayan ödüllerin iş motivasyonuna etkisine ilişkin öğretmen ve yönetici görüşleri birkaç madde dışında anlamlı fark göstermemektedir. Anahtar Sözcüler: Hizmet İçi Eğitim, Toplam Kalite Yönetimi, İş Motivasyonu, Eğitimde Toplam Kalite
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the ideas about work motivations of teachers and administrators who attended courses of total quality management in education (TQME) and in-service training (1ST). To fulfill this purpose how and what level the curriculum of education of quality (CEQ) affected the work motivations of the teachers and administrators were investigated. The study includes 288 teachers and 32 administrators; 234 of them are working at curriculum laboratory elementary schools (CLES) and 89 of them are working at other non-CLES. The data were collected by using questionnaire form and semiconstructed interview form, which were prepared by the researcher. Percentages and frequencies of data were determined and chi-square test was used to analyze data. Following conclusions were drawn from the findings of the research: 1. The total quality management education (TQM) was mostly carried on by the city formators. According to the ideas of teachers and administrators, the subjects of TQM were partly taught. 2. The expectations of the teachers and administrators were high before the educatioa There wasn't any meaningful difference except for some items between the ideas of them and the activities that were decided to be held before the educatioaIV 3. The curriculum of total quality management in education partly affected the level of the work motivations of the teachers and administrators. But, the levels of voluntary and active participations to the TQM of them were low. 4. The problems of the teachers and administrators, which were faced during the application of TQM reduced the level of their work motivations and negatively affected the voluntary and active participations of them. 5. During the application of TQM, the activities providing the continuity of work motivations of the teachers and administrators were carried on partly or not. 6. During the application of TQM, the expectations of the teachers and administrators towards the both material and non-material rewards were high. There wasn't any meaningful difference except for some items between the ideas of teachers and administrators about the effect of material and non-material rewars on work motivation. Keywords; In Service Training, Total Quality Management, Work Motivation, Total Quality Management In Education