Graphical output for hierarchical organization of components in design
  1. Tez No: 14598
  2. Yazar: ZİVER KAFAOĞLU(ÇAKIR)
  3. Danışmanlar: UĞUR G. YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET TASARIM BİLEŞENLERİNİN HIYERARŞÎK DÜZENLENMESİNDE GRAFİK ÇIKTI KAFAO?LÜ (ÇAKIR), Ziver Yüksek Lisans Tezi, Yapı Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi : öğr. Gör. Uğur G. YALÇINER Haziran, 1991, 112 sayfa Tasarım bileşenleri arasındaki ilişkileri içeren komşuluk matrisinden hareketle balon diyagramlarının oluşturulması mimari tasarımın adımlarından biridir. Bu çalışma bileşenler arasındaki ilişkileri kapsayan komşuluk matrisinden elde edilen gruplara ait alfanumerik çıktıları, mimarların kullanabileceği grafik çıktı biçimine dönüştürülmesi yöntemini kapsamaktadır. OR (1987) tarafından yürütülen çalışmada elde edilen alfanumerik çıktılar grafik biçimine çevrilmektedir Tasarımcı önce, tasarım bileşenlerini ve birbirleri arasındaki ilişkileri“var”veya“yok”biçiminde tanımlamalıdır. Zincir ve uzaklık gruplama yöntemleriyle elde edilen gruplar alfanumerik biçimdedir. Guruplardaki bileşenlerin tümünün koordinatları iki boyutlu sistemde belirlenerek bileşenler düzlem üzerine yerleştirilir. Koordinatların belirlenmesinde bileşenler arasında ilişkilerin var olup olmadığı ve ilişkisi olan bileşenler arasındaki ilişkilerin birbirlerini kesip kesmedikleri denetlenir.Bu tez çalışmasında, tasarımda bileşen düzenlemesi için grafik çıktı üretmek üzere geliştirilen algoritma ve bilgisayar programı sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Komşuluk Matrisi, Balon Diyagramı Bilgisayar Destekli Tasarım. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 601.02.03 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GRAPHICAL OUTPUT FOR HIERARCHICAL ORGANIZATION OF COMPONENTS IN DESIGN. KAFAO?LU (ÇAKIR), Ziver M.S. in Building Science. Supervisor: Instructor Uğur G. YALÇINER. June 1991, 112 pages. Production of buble diagrams by using the adjacency- matrix containing the relations between the components in design is one of the steps of architectural design. The present study, consists the conversion of alphanumeric output of the clusters obtained from the adjacency matrix containing relations between the components in design, into graphical form in order to be used by the architects. The alphanumeric results of the study conducted by OR (1987), are converted into the graphical form. Firstly the designer should determine the components of the design and the relations between those as“existing”or“non-existing”. The clusters and sub-clusters obtained by chain clustering and distance clustering techniques are in alphanumerical form. All the components in the clusters are placed on a plane as two dimensional system by determining the coordinates of each. iiiIn determination of coordinates, they are checked if the links between the related components exist, and whether those intersect to each other or not. In this thesis the algorithm and the computer program developed for producing graphical output in component organization in design are produced. Keywords : Adjacency Matrix, Bubble Diagram, Computer Aided Design. Science Code : 601.02.03 iv.