Türkiye'de seçim ekonomisi ve konsolide bütçe harcamaları boyutu (1950-2000 dönemi genel seçimlerinin analizi)
Political business cycles and consolidated budget expenditures in Turkey (the analysis of general elections at period of 1950-2000)
- Tez No: 145991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Hükümetlerin performansını değerlendirmede ekonomik performans, seçmenler tarafından her zaman önemli bir kriter olarak görülmüştür. Bu nedenle, demokratik seçimlerle iktidara gelen hükümetler çoğunlukla, iktidara gelmelerini sağlayan seçmenlere uygun bir ekonomik ortam oluşturan maliye ve para politikaları yolu ile ekonomiyi manipüle ederler. Bu şekilde, iktidardaki hükümetlerin yeniden seçilmelerini sağlamak amacıyla seçimler öncesinde para ve maliye politikaları ile ekonomiyi manipüle etmelerine seçim ekonomisi yada yabancı literatürdeki karşılığıyla politik konjonktür devreleri olarak ifade edilmektedir. Bu nedenle, politik konjonktür devreleri (dalgalan) modelleri, iktidardaki hükümetlerin seçim öncesinde genişleyici politikalar izleyeceğini ve seçimler sonrasında ise seçim öncesi oluşturulan bütçe açıklarının negatif etkilerini gidermek amacıyla daraltıcı politikalar izleyeceklerini varsaymaktadır. Bu master tezinin ana amacı, 1950 - 2000 döneminde Türkiye'deki iktidar hükümetlerinin yeniden seçilme şanslarını arttırmak amacıyla, konsolide bütçe harcamalarım genel seçimlerde popülist amaçlarla kullanıp kullanmadıklarını tespit etmektir. Bu amaçla yapılan istatistiksel ve ekonometrik analiz, seçim ekonomisi uygulandığı konusundaki savı destekler nitelikte sonuçlar vermiştir. Anahtar Kelimeler : Seçim ve Ekonomi, Politik Konjonktür Dalgalanmaları, Ekonomik Popülizm, Seçimler, Hükümet Politikaları.
Özet (Çeviri)
Economic performance has always been an important criterion from voters' point of view to evaluate the performance of the government. For this reason, governments that come to power through democratic elections usually have incentives to manipulate the economy through fiscal and monetary policies to create a favorable economic environment for their supporters. So, manipulations of economy with monetary and fiscal policies before election in order to be reelected is called as populism or political business cycles. Hence, the political business cycle models assume that the incumbent follow expansionary policies just before the elections and reverse the trend after the elections in order to smooth the negative effects of preelection budget deficit. This master thesis aims to find out that if incumbent governments applied populist policies concerned with the consolidated budget expenditures prior to general elections to increase their chances of reelection during the 1950 and 2000 period in Turkey. So, the statistical and empirical analysis yielded results that generally support the validity of views in this thesis. Key words ; Election and economy, Political Business Cycles, Economic Populism, Elections, Governmental Politics.