Şanlıurfa ili Birecik ilçesinde antepfıstığı üretimi,önemi ve pazarlama sorunları
Pistachio nuts in Birecik town of Şanlıurfa city production importance and marketing problems
- Tez No: 146026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye çok uygun coğrafi konum ve İklim şartlarına sahip olması dolayısıyla tarımsal üretimi önemli seviyede olan bir ülkedir. Tüm bu olumlu imkanlara rağmen, genel olarak taran sektöründe gözüken aksaklıklar, meyve üretiminde de yoğun olarak yaşanmaktadır. Bu nedenle meyve üretimi yapan üreticilerin, üretim ve pazarlama sorunlarının bilinmesi ve çözüm yollarına gidilmesi önem arz etmektedir. Ülkemizin doğal ve ekonomik koşullan bölgeler bazında büyük farklılıklar göstermektedir. Bazen aynı bölge içindeki illerde bile önemli farklılıklar göze çarpmaktadır. Bu yüzden her türlü ürünün her bölge için sorunlarını, ayrı ayrı araştırmalarının yapılması gerekmektedir. Bu araştırma Şanlıurfa ili Birecik ilçesinde antepfıstığı meyvesi üreticilerinin karşılaştığı üretim ve pazarlama sorunlarını tespit etmek ve antepfıstığı üretiminin ilçe için önemini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2003 verilerini kapsamaktadır. Tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemiyle tespit edilen 100 üretici ile yüz yüze görüşme yöntemiyle anket uygulaması yapılmış ve veriler toplanmıştır. Bu veriler konuya ilişkin literatür ve istatistiki verilerden yararlanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına, göre tespit edilen sorunlara çözüm önerileri sonuç kısmında açıklanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Antepfıstığı, Üretim, Pazarlama, Pazarlama Sorunları, Tarımsal Pazarlama
Özet (Çeviri)
Agriculture is an important point for Turkey, because of especially its geographical properties and climatic conditions. In spite of the agricultural advantages of the country in fiiut production some disappointments are seen frequently.For this reason; to know the production and marketing problems of fruit producers and to study on is very important. There are many differents in economics and in nature between the regions of country. Sometimes the same regions have differenceses each other. For this reason for every different product and for every different region,different researchs must be made. This study is done for the producers of Pistachio nut in Birecik that is in Şanlıurfa. And to find out the problems of producers in producing and marketing. And also for to point the importance of Pistachio nut for the country. The data of this research was contained for 2003. Data was collected form 100 pistachio nut farms which were chosen by stratified random sampling method and these data were analysed. So the datums collected by simple, casual and examples methods.This datas evaluate by statistic and concerning to literature of datas. According to research results; suggestion of the solution of the problems are explained in the part of result. KEY WORDS: Pistachio nut, Production, Marketing, Problems of marketing, Agricultural of marketing.