The study of A.S. Byatt's Possession A Romance on a postmodernist movement in literature
A.S. Byatt'ın Possession :A Romance adlı romanının postmodern edebiyat akımı açısından incelenmesi
  1. Tez No: 146064
  2. Yazar: ELİF ÖZYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı, postmodernizmin tanıtılması, toplumsal ve insan ilişkilerinin yanı sıra, edebiyattaki yansımalarının da gösterilmesidir. İçinde yaşıyor olduğumuz bu postmodern dönem, hayatımızın her alanına sızmış ve tüketici durumunda modern çağın sonunu getirmiştir. Her ne kadar postmodern çağda yaşandığım söylemek bir 'cliche' olsa da, yapılan bu çalışma hayatımızdan kesitler sunarak postmodern dönemi anlatmaya çalışacaktır. Postmodern kültürün incelikleri A. S. Byatt 'in Booker Prize For Fiction ve Irish Times International Fiction Prize ödüllerini kazandığı Possession: A Romance adlı eseri ile yansıtılacaktır. Kitabın edebi çalışmasına geçmeden önce kısa bir özeti verilerek kitap içeriği hakkında bilgi kazandırılacaktır. Çalışmada bir takım unsurlar ele alınmıştır: Yazar feminizmin sınırlarından içeri girerek kardeşlik kavramı üzerinde durmaktadır. Kitabın feminizm açısından ele alınabilmesi için konuyla ilgili bir takım kaynaklara başvurulmuştur. Eserin içindeki feminist öğeler, özellikle de karakterlerden biri olan Christabel LaMotte 'un Fairy Melusina adlı şiiri üzerinde durulmuştur. Dil kullanım özellikleri de bu çalışmanın üzerinde durduğu konulardan biridir. Eserde kullanılan semboller ve bunların kullanılış amaçları incelenmiştir. Viktorya döneminde kullanılan dil ile günümüz kullanımı arasındaki farklar kitaptan alınan örneklerle ortaya konulmuştur. Kitaptaki 'kolaj' tekniği üzerinde yapılan çalışmalarda eser içindeki şiir mektup ve günlüklerden yararlanılmıştır.İ.V Tarih boyunca yapılan arşivleme ve güvenirliği üzerindeki sorgulamalarda ise eserdeki parça-bütün kullanımından yola çıkılarak değerlendirmelerde bulunulmuştur. Televizyon ve kitle iletişim araçlarım postmodern dönemdeki kullanımı üzerine de bir takım örneklemeler yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda farklı kaynakların yam sıra internetten de yaralanılmıştır. Çalışmayı şu şekilde nitelendirebiliriz: Geçmişin günümüze etkisi küçümsenemez; herkesin kaderi diğerlerinden farklıdır ancak bizler tarihin bilinmezlikleriyle kuşatılmışızdır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Postmodernizm, modernizm, kolaj, metanarrative, feminizm, medya.
Özet (Çeviri)
A Romance tells the story of two young academics in their study of researching the lives of mid- Victorian poet Randolph Henry Ash and his contemporary, Christabel LaMotte. The story of the novel begins with the pieces of old letters, probably forgotten and untouched throughout the years and left between the pages of Ash's own copy of Giovanni Battista Vico's * Principj di Scienza Nuova. Roland Michell, one of the young academics, takes the letters secretly and makes up several theories that Randolph Henry Ash lived a secret relationship with a woman in his own time, a relation that was not reflected in his biography even to this time. Roland finds Maud Bailey who is studying on Christabel LaMotte' s works in Women's Resource Centre, in Lincoln, and they start to investigate the hypothetical relation between the poets. Maud Bailey is very sensitive about this literary study since she is (said to be) the grand-grand child of Christabel' s niece Maia. As they delve deeper into the turbulent lives of the two poets through their letters, journals and poems and chase their movements from London to the north Yorkshire, they face with a haunting, spiritual, passionate blend of mystery and romance. The 'romance' comes to its climax when the buried box of Ash is found in the churchyard. "Giovanni Battista Vico:(1668-1744); Italian Philosopher & Historian21 The Victorian and the Modern face of the story fuses into one another near the tombstone of Randolph Henry Ash and the secrets embrace with moonlight. There are several narrators in the novel so as to create a vivid vision of two separate periods.The major one is the writer herself, being the mouth-piece of the modern researchers and their investigations; the other narrators are contributing to the flow of the novel with their poems, journals and letters. Possession: A Romance can be described as 'the book within-a book' since there are different mouths and hands, telling and writting the novel. The narrative richness of the novel is achieved by the connection of symbols and thematic concerns. The two separate stories of the characters, Ash- LaMotte and Roland- Maud, run through the same path with an amazing match. Byatt also uses the power of language in two different temporal zones, and this is very much to observe. A number of issues like feminism, the condition of the women in two separate times, the question of the importance of biography industry and its reliability, the social conventions and their reflections in the relation of men and women, the modern and the postmodern, the known and the unknown, candle-lit atmospheres to TV programmes, their advantages and disadvantages are discussed, paying attention to the romantic atmosphere of the work.