Possession: A Romance: Literary mothers and fathers
Possession: A Romance: Edebi anneler ve babalar
  1. Tez No: 140480
  2. Yazar: ÖZNUR UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA MELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
öz Bu tez, Sandra Gilbert ile Susan Gubar'm kadın yazarın yazma endişesi kuramını Harold Bloom'un erkek yazarın etkilenme endişesi kuramına bağlı olarak incelemektedir. Aynı zamanda, bu tez, edebi annenin edebi kız ve oğullan üzerindeki ortak ve olumlu etkisini göstermeyi amaçlar. A. S. Byatt'm Possession: A Romance adlı romanındaki edebi anne, Christabel LaMotte, romandaki hem kadın hem erkek yazarların edebi yaşamlarını kolaylaştırıcı bir etkiye sahip iken, edebi baba, Randolph Henry Ash, onların yazma kabiliyetlerini köreltiri bir etkiye sahiptir. Bu tezin giriş kısmı, kadm ve erkek yazarın yazım savaşı ile ilgili genel bir bilgi verir ve edebiyat alanından dışlanması nedeniyle kadm yazarın erkek yazardan iki kat fazla yazma endişesi duyduğunu vurgular. Birinci bölüm, romanın kadm karakterlerini Arachne ve Ariadne figürleri olarak tanıtır. Tozlu mekanlarda örülen örümcek ağım andıran kadm yazarın yazmış olduğu edebi eserler, onun yazabilme başarısının bir ürünü olarak tanımlanır. Diğer yandan, Ariadne figürleri böyle edebi eserler yaratamamaktadır, bu da onların yazma endişelerinin üstesinden gelemediklerini gösterir. ikinci bölüm, erkek yazarın, edebi anne ve babası tarafından korunan edebiyat bahçesine girme çabasını analiz etmektedir. Erkeğin kadını yazarlıktan dışlaması, güçlü bir edebi baba olma savaşında onu kadınsı yapacağına ve güçsüz kılacağına inandığı annesine ve genel olarak kadınlara karşı hissettiği duygularını bastırmasına bağlanmaktadır. Üçüncü bölüm, kadm yazarın örümcek ağını andıran edebi eserleri ile erkek yazarın kül ile özdeşleşen edebi eserleri arasındaki farkları gösterir: Edebi anneler edebi babalara, kadm yazarlar arasındaki kardeşlikler ise erkek yazarlar arasındaki kardeşliklere karşıdır. Edebi annenin olumlu etkisi sayesinde, kadm yazarlar, gelecek kuşaklara bırakacakları bir kadın yazm geleneği kurma gücünü kendilerinde bulurken, erkek yazarlar da, kadınlara karşı bastırılmış duygularının yarattığı endişeden kurtuldukları anda edebiyata yönelebilirler. Bu tezin sonuç kısmı, kadınların kendi yazm geleneklerini yaratmayı başardıkları zaman daha az yazma endişesi duyacaklarını vurgulamaktadır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis examines Sandra Gilbert and Susan Gubar's notion of the female writer's anxiety of authorship in connection to Harold Bloom's notion of the male writer's anxiety of influence. It also aims to show the common and positive influence of the literary mother on her literary daughters and sons. In A. S. Byatt's Possession: A Romance, the literary mother, Christabel LaMotte, has a facilitating influence on the literary lives of both the female and male writers in the novel, while the literary father, Randolph Henry Ash, has a discouraging influence on their artistic abilities. The introductory part gives a general background to the female and male writer's battle for authorship and accentuates that the woman writer feels a double anxiety of authorship than her male counterpart because of her exclusion from literary field. The first chapter introduces the female characters of the novel as Arachne and Ariadne figures. Female works of art, which recall the web of spiders woven in dusty surroundings, are described as the product of the success of female authorship. On the other hand, Ariadne figures are unable to create such works of art, which indicates their failure to overcome their anxiety of authorship. The second chapter analyses the male writer's struggle to enter the garden of literature, which is supposed to be guarded by his literary mother and father. The male's exclusion of the woman from authorship is traced to the repression of his feelings for his mother and women in general, for they are thought to make him effeminate and weak in his struggle to become a powerful father. The third chapter demonstrates the differences between the female's spidery art and the male's ashy art: Literary motherhood versus literary fatherhood, literary sisterhood versus literary brotherhood. With the positive influence of the literary mother, literary daughters feel enough powerful to establish their literary tradition which will be left to the women of next generation, and the males, once they are liberated from their anxiety of the female, are also encouraged to turn to literature. The conclusion of this study emphasises that women will feel less anxiety of authorship when they achieve to create their own literary canon. IV