İstatistiksel yöntemlerle risk belirleme 'iş kazaları için bir uygulama'
Risk assessment by statistical methods 'an application for work accident'
  1. Tez No: 146091
  2. Yazar: ŞEBNEM TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Klasik ve İstatistiki yöntemlerle yapılan risk analizi metotlarının incelendiği bu çalışmada risk analizi metotları tanıtılmış ve bazı örnek uygulamalarına yer verilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, riskin tanımı ve niteliği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, risk analizinin temelleri anlatılarak, riskin ölçülmesinde kullanılan klasik yöntemler ve İstatistiki yöntemler tanımlanmıştır. İstatistiki yöntemler ile riskin ölçülmesine sayısal örnekler verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, İstatistiki yöntemlerden biri olan matris yöntemi kullanılarak, mobilya sektöründeki bir fabrikanın sandalye üretim hattında iş kazalarına risk analizi uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY Risk analysis metods have been introduced and model of applications have been used in this work risk analysis has been done with classic and statistic metods. This study consists of three parts. In the first part, definition of risk is given and quailty of it is emphasized. In the second part, main points of risk analysis have been explained and classic and statistic metods in order to measure risk have been defined. Also scientific examples of measuring risk with statistic metods have been given. In the last part, by using matrix metod which is the one of the statistic metods, risk analysis application to work accident has been made at the chair production section of one factory in furniture sector.