Effect of strategic planning on project success of private construction companies in Hargeisa, Somalia
Stratejik planlamanın Somali Hargeisa'daki özel inşaat firmalarının proje başarısı üzerine etkisi
  1. Tez No: 681611
  2. Yazar: AHMED ISMAIL MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yirmi birinci yüzyılın ikinci on yılında yaşamak, devasa projelerle çevrilidir. Hargeisa, Somali'de özel inşaat şirketleri tarafından uygulanan ve bütçe, takvim, paydaşlarla zayıf iletişim ve diğer proje riskleri gibi uygulama zorluklarıyla karşı karşıya kalan pek çok proje var. Özünde, inşaat projelerinin kritik başarısızlığı vardır, IEEE'ye [2018] göre, proje uygulama profili kullanılarak proje yöneticileri veya ana kuruluşlar tarafından başarısızlık olarak tanımlanan yaklaşık 100 proje hakkında bir çalışma yapılmıştır. Belirtildiği gibi, Dünya Bankası Raporu [2018], Somali hükümetinin satın alma departmanları ve uluslararası kuruluşlar, özel inşaat şirketlerine proje başarısızlığını eleştirdi. Gerçek şu ki, inşaat projelerinin kritik bir başarısızlığı var, bu nedenle araştırmacı, stratejik planlamanın Somali Hargeisa'daki özel inşaat şirketlerinde proje başarısını nasıl etkilediği hakkında önemli ölçüde daha fazla bilgi edinmek istiyor. Bu boşluk, araştırmacının ele alması ilginç. Hargeisa, Somali'deki özel inşaat şirketlerinde stratejik planlamanın proje başarısı üzerindeki etkisi henüz incelenmemiştir. Bu nedenle araştırmacı, stratejik planlamanın Somali, Hargeisa'daki özel inşaat şirketlerinde proje başarısını nasıl etkilediği hakkında önemli ölçüde daha fazla bilgi edinmek istiyor. Bu nedenle çalışma, stratejik planlamanın Hargeisa Somali'deki özel inşaat şirketlerinin proje başarısı üzerindeki etkisini araştırmıştır. Çalışma, özellikle Hargeisa, Somali'deki özel inşaat şirketlerinin proje başarısı üzerindeki kaynak planlama, planlama ve risk yönetimi planlamasının etkisini araştırdı. Çalışma, 50 şirketten, şantiye mühendislerinden, yöneticilerden ve baş mühendislerden 132 katılımcının rastgele bir örneklemiyle, kesitsel anket tasarımı kullandı ve özellikle sahadaki deneyimleri nedeniyle seçildi. Veriler, yönetilen anket kullanılarak toplandı ve hem tanımlayıcı istatistikler hem de çoklu doğrusal regresyon-sıralı analiz yöntemleri ile analiz edildi. Çalışma, Hargeisa'daki Somali özel inşaat şirketlerinin proje başarısı üzerinde Kaynak planlamasının yüksek iyileştirme etkisine sahip olduğunu bulmuştur r = [olasılık oranı 1.319 [%95 GA, 0.034 ila 0.268], istatistiksel olarak anlamlı Wald X2 (1) = 6.423, p=0.011 . Bir iletişim planlaması, paydaşlara bilgi sağlamak için yönlendirilen politika yaklaşımı sürecidir; nihai plan, belirli bilgilerin kime verileceğini, bu bilgilerin ne zaman iletileceğini ve bilgiyi doğru bir şekilde iletmek için hangi iletişim kanallarının kullanılacağını resmi olarak tanımlar. Ayrıca araştırmacı, İletişim planlaması ve risk yönetimi planlamasının, Hargeisa'daki Somali özel inşaat şirketlerinin proje başarısı üzerinde düşük iyileştirme etkisine sahip olduğunu r= [olasılık oranı 1.319[%95 GA, -0.160 ila 0.165], Wald X2 (1) = 0.001 p=0.975 ve r= [0.991'lik oran oranı [%95 GA, -0.142 ila 0.130], Wald X2 (1) = 0.08, p= 0.929. Risk yönetimi planlaması, bir projeye yönelik tehditleri belirleme, değerlendirme ve kontrol etme sürecidir, bu tehditler veya riskler, finansal belirsizlik, yasal yükümlülükler, stratejik yönetim hataları, kazalar ve doğal afetler dahil olmak üzere çok çeşitli kaynaklardan kaynaklanabilir. Son olarak, çalışma, kaynak planlamasının proje başarısı üzerinde yüksek performansa sahip olduğunu, diğer iki hedefin ise Somali Hargeisa'daki özel inşaat şirketlerinin proje başarısı üzerinde düşük performansa sahip olduğunu önermektedir.
Özet (Çeviri)
Living in the second decade of the twenty-first century, it is surrounded by massive projects. In Hargeisa, Somalia there are so many projects implemented by private construction companies which face implementation challenges of budget, schedule, poor communication with stakeholders, and other project risks. In essence, the fact is that there is critical failure of construction projects, according to the IEEE [2018], a study was conducted of about 100 projects identified as failures by the projects' managers or parent organizations, using the project implementation profile. As stated, the World Bank Report [2018], the procurement departments of Somali government and international organizations have criticized project failure to private construction companies. The fact is that there is critical failure of construction projects, thus, the researcher wants to know considerably more about how strategic planning effects project success in private construction companies in Hargeisa, Somalia. This gap that the researcher interesting to address. The effect of strategic planning on project success in private construction companies in Hargeisa, Somalia have not yet examined. Thus, the researcher wants to know considerably more about how strategic planning effects project success in private construction companies in Hargeisa, Somalia. Hence the study investigated effect of strategic planning on project success of private construction companies in Hargeisa Somalia. The study specifically investigated the effect of resource planning, planning, and risk management planning on project success of private construction companies in Hargeisa, Somalia. The study used cross-sectional survey design, with a random sample of 132 respondents from 50 companies, site engineers, managers and chief engineers were especially selected due to their experience to the field. Data was collected using administrated questionnaire and analyzed through both descriptive statistics and multi linear regression-ordinal analysis methods. The study has found Resource planning has high improvement effect on project success of Somalia private construction companies in Hargeisa r = [odds ratio of 1.319 [95% CI, 0.034 to 0.268], statistically significant Wald X2 (1) = 6.423, p=0.011. A communication planning is process of driven policy approach to a providing stakeholders with information, the final plan formally defines who should be given specific information, when that information should be delivered and what communication channels will be used to deliver the information properly. Also, the researcher found that Communication planning and risk management planning has low improvement effect on project success of Somalia private construction companies in Hargeisa with r= [odds ratio of 1.319[95% CI, -0.160 to 0.165], Wald X2 (1) = 0.001 p=0.975 and r= [odds ratio of 0.991 [95% CI, -0.142 to 0.130], Wald X2 (1) = 0.08, p= 0.929 respectively. Risk management planning is the process of identifying, assessing and controlling threats to a project, these threats, or risks, could stem from a wide variety of sources, including financial uncertainty, legal liabilities, strategic management errors, accidents and natural disasters. Finally, the study recommends that resource planning has high performance on project success while the other two objectives have low performance on project success of private construction companies in Hargeisa, Somalia.