Sendikalara yasak olan faaliyetler ve sonuçları
Illegeal activities unions and their results
- Tez No: 146095
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sendikalar işçinin veya işverenin çalışma ilişkilerinde, ortak ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumayı üstlenen kuruluşlardır. Günümüzde, sendikalar endüstri ilişkilerinin önemli öğelerinden biridir. Çalışma koşullarının geliştirilmesi, sosyal güvenliğin korunması ve işçi ücretlerinin arttırılmasında sendikanın rolü büyüktür. Bu amaç doğrultusunda sendikaların daha da güçlenmesi, üye sayısının arttırılması, faaliyet alanının genişletilmesi gerekir. Yasa ile konulan sınırlayıcı kurallar, sendikal kuruluşun kendi amacına ulaşmasına engel oluşturacaktır. Araştırdığımız“Sendikalara Yasak Olan Faaliyetler Ve Sonuçlan”başlıklı tez ile, Türkiye'de sendikaların yasak faaliyetlerini inceledik. Ayrıca bu yasakların yaptırımlarını, diğer kanunların bu konuyla ilgili hükümlerini ve uluslar arası normlara uygunluğunu ele aldık. Eski kanunlarla yeni yasa değişikliklerini karşılaştırarak son haliyle sendikaların faaliyetinde ne gibi yasakların hafifletildiği ve uluslar arası normlara aykırılığın giderilmesi yolunda yapılan değişiklikler aktarıldı. Nitekim son haliyle sendikalar kanunumuzda doktrinin eleştirileri, çalışanların tepkisi ve uluslar arası kuruluş ve normların etkisiyle yaşanan gelişmeler sonucu olumsuzluklar giderilmiş ve yasaklar hafifletilerek uluslararası normlara uygun bir şekil verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The trade unions are the establishments that under take to protect the common economical and social due and benefit in the working connection of the labourer or the boss. In this days, the trade unions are one of the important elements for the industry connections. The role of the trade union is great in the improving the working condition, saving the social security and increasing the labourer pay. In this direction, for the trade unions, it needs to get stranger, to increase the members, expand the activity subjects. The restrictive rules which made by the law, hinder that the trade union reaches the own aim. We examined the forbidden activities, of the trade unions with the thesis that's headline is“The forbidden activities and results of the trade union.”Besides, we examined this forbidden activity's sanctions, the rules that related this subject of the other lows and the agreeableness of the international norms. It had been quoted the variations for in last case, what kind of laws had been lessened in the variations to solve the difference of the international norms by comparing the old laws and the new laws. As a matter of fact, in the last case it had been salved the problems on account opinion criticism in the law of the trade unions, the reaction of the workers, the developments that had been lived on accound of the international establishments and norms and had been tried to put into suitable form to the international norms.