Sermaye şirketlerinin yeniden yapılandırılmasının Vergi Hukuku açısından değerlendirilmesi
Assesment of rebuild capital companies according to Tax Law
  1. Tez No: 146094
  2. Yazar: TUNCAY YAZGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Ülke ekonomilerinin yapı taşlarından olan şirketler; kuruluş, büyüme ve gelişme süreçlerinde, kimi zaman ekonominin değişen şartlarına ayak uyduramazlar ve faaliyetlerine son vermek zorunda kalırlar. Bu durumda şirketler tasfiye edilerek ekonomik hayattan çekilirler. Ekonomilerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için amaçlanan ve istenen şirketlerin değişen ekonomik koşullara ayak uydurma çabalarını sürdürmeleridir. Bu uyum çabası şirketlerin yeniden yapılandırılması kavramını ortaya çıkarır. Gerçekten, değişen ekonomik koşullar, şirketleri yeni koşullara uygun yeniden yapılanmaya iter. Vergi sistemimizde öteden beri yer alan birleşme, devir, nevi değişikliği ve 03.07.2001 tarihinde 4684 Sayılı Kanun ile vergi sistemimize getirilen bölünme ve hisse değişimi müesseseleri şirketlerin yeniden yapılandırılmalarına olanak tanımaktadır. Özellikle Kurumlar Vergisi Kanunu'nda belirtilen koşullara uygun olarak gerçekleştirilen nevi değişikliği, devir, bölünme ve hisse değişimi işlemleri ile sermaye şirketlerinin yeniden yapılandırma işlemleri vergisiz olarak yapılabilmektedir. Bu da, değişen ekonomik koşullara şirketlerin ek vergisel yükle karşılaşmadan ayak uydurmasına olanak tanımakta ve şirketlerin daha rekabetçi koşullarda faaliyet göstermelerine yardımcı olmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
The companies that are building stones of the economy sometimes cannot adapt to changing conditions during their establishment, devolopment and foundation stages and finally end their facilities. For this reason the companies are eliminated from economical life. The main aim targeted for the healthy development and expansion of economy, the companies should adapt on going economical coditions in order to survive. This adaptation burden creates the concept of rebuild of company structure. These changing economic conditions really force the companies to rebuild themselves according to new statements. Merger, transfer, type modifications, transactions that already exist in our tax system and 03.07.2001 dated 4684 numbered law article give change to our tax system for division and stock exchange issues to rebuild the compannies. Type modifications, transfer, division, stock exchange transactions that are in harmony with conditions especially specified in Enterprise Tax Law eases the rebuild of capital companies without tax. This situation creates the possibility of the companies in order to adapt the on going economic conditions wihhout extra tax burden and helps the companies to continue their facilities in more competitive conditions.