Havaalanlarının bölge gelişimine etkileri ve Bodrum örneği
Effects of airports on regional development and Bodrum example
- Tez No: 146101
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Küreselleşen ve rekabetin hızla arttığı modern dünyada ülkelerin ekonomik gelişmeyi gündemlerinin birinci maddesi olarak görmeleri kaçınılmaz olmuştur. Bu nedenle; özellikle az gelişmiş ülkeler ekonomik kalkınmalarını hızlandırıcı programlar üzerinde çalışmaktadırlar. Bu projelerin ortak yanı; bölgesel kalkınmayı gerçekleştirerek, tüm ülke ekonomisinin iyileşmesini sağlamaktır. Bu tür ekonomik projelerin yaşamasını sağlayan en önemli husus ulaştırma ağının gelişmiş olmasıdır. Şöyle ki; bölgede üretilen ya da yaratılan ürünlerin dış pazarlara ulaşımının çok hızlı olması, elde edilen faydanın çoğalmasını sağlamakta ve projelerin hayata geçirilmesi sırasında katlanılan maliyetlerin geri dönmesi daha kısa zamanda olmaktadır. Bir bölgede ulaşım ağının gelişmiş olması sadece ekonomik olarak faydalar sağlamaz. O bölgeye olan turistik talebin artmasını da sağlayarak ekonomi dışı birtakım sosyal faydalar da sağlar. Turizm faaliyetlerinin gelişmesi, farklı kültürlerin, geleneklerin ve uygarlıkların birbirleriyle ilişki kurabilmesini sağlamaktadır. Ulaşım sisteminin gelişmesiyle birlikte, artan kültür alışverişi, insanların başka bölgelerdeki sorunlara duyarlı olabilmesini sağlamaktadır. Bu şekilde sağlanan kültür alışverişi sayesinde dünya sorunlarının giderilmesi konularında çalışma yapabilecek ciddi sivil toplum örgütlenmelerinin önü açılabilmektedir. Bu çalışma; yukarıda sıraladığımız etkileri Bodrum bölgesi örneğinde somut bir şekilde ortaya koymaktadır. Havaalanı projesinin hayata geçirilmesinden önce Bodrum bir sahil kasabasıyken bugün, dünyanın tanıdığı sayılı tatil yörelerinden biri halini almıştır. Bu sayede de yerel halkın hem ekonomik refah düzeylerinde hem de yaşam standardında gözle görülür bir iyileşme meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In globalized world, economic development takes first place of agenda of governments. Therefore, especially less - developed countries makes programmes and projects in order to accelerate the economic development rate. These programmes and projects have common point: Whole development can be obtained by local economic development. These economic projects can be alive by developed transportation network. Transportation of products of one region to the external markets must be quick. Because, quick transportation is the only way of increasing economic benefits. Also, developed transportaion network, increases the tourism demand to a region. By this way, different cultures, civilizationsans traditions can be acquintained. So, people can be interested in problems of different parts of world. Increased cultural relations can make people study for common aim. For example, diseasses, environmental problems etc. These effects can be seen in Bodrum example in this project. Bodrum was a coastal village before airport construction. But, Today, Bodrum is becoming a tourism center of Mediterranean sea very quickly. So, the economic level and life standards os people who lives in Bodrum increase.