Serahsi'nin icmâ' anlayışı ve modern hukuktaki ictihadı birleştirme kararıyları ile mukayesesi
A comparison of Sarakhsî's ijma understanding with the consolidation desicions in modern law
- Tez No: 146100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İslam Hukuku kaynakla rından biri olan icmâ', usulcüler arasında tartışmalı bir konudur. Serahsî, Hanefi fıkıh anlayışını sistemli birşekilde sunan ilk alimlerdendir. İcmâ' ile ilgili tartışmalarda bulunup, yapılan itirazlara cevaplar vermiştir. Serahsî, icmâ'ı, Kurbân ve Sünnetten sonra İslam Hukuku kaynağı olarak üçüncü sırada kabul eder. İcmâ' mümkündür ve Kur"ân ve Sünnet gibi geçerlidir. Ancak Serahsî'nin diğer alimlerin aksinej icmâ' ın oluşumu konusunda daha esnek ve gerçekçi davrandığı dikkati çekmektedir. Medeni hukukta içtihadı birleştirme kararları bazı yönleriyle icmâ'a benzemektedir. Üst mahkemelerin almış olduğu içtihadı birleştirme kararlan, adli organları bağlar. İçtihadı birleştirme kararlarına itiraz edilemez.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Consensus Ijma one of the resources of Islamic Law, is a matter of controversy among Islamic scholars. Sarakhsi, is one of the first scholars to present Hanafi School of Fiqh concept in a systematic way. He suggested some arguments concerning Ijma and provided replies to some oppositions. Sarakhsi accepts Ijma as the third Fiqh source of Islamic Law subsequent to Qur“an at Sunnah. According to him, Ijma is acceptible and valid as Qur”an and Sunnah are. But contrary from other scholars we see that Sarakhsî is more flexible and realistic about the constitution of Ijma. In modern law procedures, some verdict consolidation decisions resemble Ijma from certain aspects. Decisions regarding verdict consolidations that the supreme court upholds determine the precidents. This cannot be refuted.