Gerçek opsiyonları kullanarak, yatırım projelerinin değerlendirilmesi ve biyogazdan enerji üretimi projesinde uygulanması
Using reel options, evaluations of investment projects and applying in the energy production from the biogas project
- Tez No: 620731
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yatırım projeleri, fizibilite ve proje değerlendirme analizleri, yatırımları gerçekleştirmeden önce muhakkak başvurulması gereken araçlardır. Yatırım projelerinin analizi ve değerlendirilmesinde üç önemli hususun altı çizilmelidir; 1) Ekonomik, sektörel pazar araştırması ve analizi, 2) Teknik mühendislik araştırması ve analizi ve 3) Mali analizdir. Bu üç konununda çok iyi düzeyde araştırma ve analizlerinin yapılması gerekmektedir. Bunların birinde doğacak sorun, yatırımın başarısız olmasına yol açabilir. Sadece teknik ve mali analiz yapılarak proje değerlendirme yapılamaz. Proje deki asıl amaç, üretilecek ürünü satarak kar elde edebilmektir. Bunun için de en başta, pazarın ve sektörün çok iyi araştırılması ve karlılık için yeterli talebin olup olmadığını, piyasanın doyup doymadığını, rekabetin durumu, firma sayısı ve pazarın büyüklüğünün bilinmesi gerekir. Tüm sektörün raporu çıkartılmalı, firmaların ve sektörün geçmiş ve mevcut yıllara ait KKO'ları ve gelişmeleri ortaya çıkarılarak sektörün ve talebin geleceği ile ilgili çok iyi analizler yapılmalıdır. Ekonomik, sektörel ve pazar araştırmasının amacı, proje konusu ürünün bizi tatmin edecek kadar karla satılıp satılamayacağını ve talebin gelecekte sürdürülebilir yeterlilikte olup olamayacağını ortaya çıkarmaktır. Eğer pazar araştırması ve analizi olumlu sonuçlanır ise, ikinci aşama olan teknik analiz kısmına geçilir. Burada özellikle konunun uzmanı olan mühendislere ihtiyaç vardır. Zira makine donanım seçimi için üretici firmalarla bağlantılar kurulması, teknik KKO'ların belirlenmesi, fabrika yerleşim yerinin ve düzeninin tespiti ve gerekli mühendislik hesaplamalarının yapılması, ancak konunun uzmanı olan bir teknik ekipçe yerine getirilebilecek araştırma ve analizlerden oluşmaktadır. Son aşamada hem pazar analizi hem de teknik analizin olumlu olması sonucu mali analize geçilir. Ekonomistten ve mühendisten gelen verileri de kullanan mali analist, yalnız projenin kuruluş dönemi ve işletme dönemi toplam yatırım harcamalarını ve bunların finasman kaynaklarını ayrıntılı olarak hesaplamaz, aynı zamanda işletme dönemi toplam yatırım gelirlerini de dikkate alır. Mali analist hem sabit yatırım tutarı ihtiyacını hem de işletme sermayesi ihtiyacını net olarak ortaya çıkarmaktadır. Proje değerlendirme aşamasında ise, projenin gelecekte sürdürülebilir bir karlılığa sahip olup olmadığı, diğer yatırım araçlarına tercih edilip edilemeyeceği, projenin riskli olup olmadığı ve riskinin ölçülmesi gibi unsurlara ayrıntılı olarak bakılır. Paranın zaman değerini esas alarak yapılan değerlendirme analizlerinde projenin yatırım yapılabilir olup olmadığı, ortaya çıkartılmaya çalışılmaktadır. Opsiyonlar ilk olarak finansal opsiyonlar halinde ortaya çıkartılmıştır. Reel opisyonlar ise, daha yeni kullanılan araçlardır. Reel opsiyonlar özellikle olumsuz sonuçlanan ama gelecek beklentisi kuvvetli olan yatırım projelerinde kullanılan bir araçtır. Yatırımcının ve proje yöneticisinin gelecekle ilgili beklentileri oldukça olumlu ise (strateji ve sinerjide olabilir) ve özellikle bu proje için gelecekte gelir artışına sebep olacak olumlu gelişmeler bekleniyor ise opsiyon hakkı kullanılarak, hesaplanan opsiyon değeri, olumsuz projenin net bugünkü değerine eklenir ve yeni oluşuma göre yatırımın geleceği konusunda yeniden karar verme şansı elde edilir. Gerçek opsiyonların uygulanmasında en sık rastlanan model, kolay uygulanması itibariyle de Black and Scholes modelidir. Çalışmada bu model kullanılarak, NBD yöntemine göre olumsuz sonuçlanan bir biyogaz projesi üzerinden gerçek opsiyonları hesaplayarak projenin olumluya döndüğünü ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Investment projects, project evaluation and feasibility analysis, are tools that should be done before performing certain investments. Analysis and evaluation of investment projects consists of tripod. If one foot of the tripod is not or broken, the tripod is overturned, the problematic nature of investment projects and the investments to be made based on it will fail. This tripod; 1) Economic and industrial market research and analysis, 2) Technical Engineering research and analysis, and 3) Financial analysis. The research must be made very good. Do not just technical and financial analysis performed project evaluations. The main purpose of the Project; selling the products and to gain profit. For this, first and foremost, the market and the sector is very well researched and is or not sufficient demand for profitability, the situation of competition, number of firms and the size of the market should be well investigated. All sectors reports should be removed, companies and the industry's capacity utilization rate for years to be uncovered and developments, thus; a very good analysis should be made about the future of the industry and demand. The purpose of the economic, industrial and market research is, the Project product is sufficient profitable or not, and to determine future demand will be sustainable is sufficient. If positive results of market research and analysis, It can begin the technical analysis which is the second phase of the project. Here especially, the engineers who are the experts in this field are needed. Because, establishing links with manufactures for choice machines and equipments, Determination of technical capacity utilization rate, the layout of the factory site and capable of determination and calculation of the necessary engineering technical team who are experts in the field of research and analysis. Recent work, after being positive in both market analysis, technical analysis, financial analysis is made of. Financial analyst, who use the data which is sent by the economist and technical analyst(engineer), while calculating the total investment cost of the establishment and operation phases of the Project period, and their financial sources in detail, at the same time, he will calculate the company total investment income for the period. Financial analysts clearly reveal both fixed investment expenditures and working capital expenditures of the company. In the project evaluation phase, is regarded, whether a sustainable profitable, whether they can be preferred to the other investment instruments, whether the project is risky and mesuring the risk factors as detailed in the future. Analysis conducted on the basis of the time value of money, It is trying to elicit whether the project could be invested. Options, first of all, were uncovered as the financial options. But reel options are pretty much more new instruments, are used by. Real options which are used for investment projects which are particularly negative conclusion, but future expectations are a powerful pozitive ones. If the future expectations (Strategy and it may be synergies) of investors and project managers is quite positive, and especially for this project will lead to future revenue growth is expected positive developments. Options right by using the calculated option value is added to the negative net present value of the project and obtain the chance to decide about the future of re-investment in accordance with the new formation. The most common model in the application of real options easy to implement as the Black and Scholes model. We also use this model that, a negative result in a biogas project according to NPV method, that we prove that a positive return over the project by calculating real options.