Uluslararası pazarlamada reklam stratejisinin belirlenmesi ve bir uygulama
Determination of advertisement strategy in international marketing and its associated practice
- Tez No: 146109
- Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Uluslararası pazarlama işletmeler için giderek artan biçimde önem kazanmaktadır. Dünyada işletmelerin uluslararasılaşma sürecinin özellikle 1980 yılından sonra hayli hızlandığı görülmektedir. Bu hızlı ilerleyiş sınırların kalkmasını fiziksel sınırlarında ekonomik ortaklıklar sonucunda şeffaflaşmasını beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda uluslararası pazarlamada işletmelerin izleyebileceği reklam stratejisi de önem kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı uluslararası pazarlarda faaliyet gösteren firmaların ürünlerini pazarlara sunmak için kullandıkları reklam stratejilerini incelemek ve bu konu ile ilgili bir uygulama yapmaktır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde önce genel olarak uluslararası pazarlamanın tanımı, önemi, işletmelerin uluslararası pazarlara yönelmelerinin ve bu pazarlarda faaliyette bulunmak istemelerinin başlıca nedenleri incelenmiş, bu çerçevede uluslararası pazarlara girmenin işletmelere sağlayabileceği çeşitli yararlar üzerinde durulmuştur, daha sonra uluslararası pazarlama karması unsurları olan mamul, fiyat, dağıtım ve tutundurma hakkında uluslararası boyutta kısaca bilgi verilmiştir. İkinci bölümde önce genel olarak uluslararası reklam kavramı, iletişim sürecinin nasıl gerçekleştiği, uluslararası reklamın gelişmesini zorunlu kılan ve engelleyen unsurlar, uluslararası reklam faaliyetlerini etkileyen faktörlere de yer verilmiştir. Daha sonra uluslararası pazarlamada reklamın amaçları ve yararları, başlıca reklam kararlan, günümüzde uluslararası pazarlamada reklam yaklaşımları olan Standardizasyon, Yerelleşme ve Birleşik Yaklaşım ele alınmıştır. Burada söz konusu yaklaşımların uygulanabilirliği ve sağlayacağı yararlar hakkında genel olarak bilgi verilmiştir. Son olarak da uluslararası pazarlarda reklam uygulamalarına çeşitli nedenlerle getirilen sınırlamalar ve yasaklar üzerinde durulmuştur. vÇalışmanın üçüncü bölümde birincil verilere dayalı bir araştırma gerçekleştirilmiş bulunmaktadır. Araştırmada Türkiye'de faaliyet gösteren ve reklam faaliyetlerini uluslararası boyutta yoğun olarak kullanan Pepsi Co firması incelenmiştir. Burada Pepsi Co firmasının reklam faaliyetleriyle ilgili olarak yürütülen işlemlere yer verilmiş ve bunun değerlendirilmesi yoluna gidilmiştir. Çalışmanın sonuç ve öneriler kısmında ise, gerek teorik bölümlerden gerekse uygulama bölümünden elde edilen bazı sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
International marketing is getting more important for companies increasingly. Globalization process of businesses seems to have been more accelerating since 1980 all over the world in particular. This rapid development brings about disappearance of national borders and physical borders getting closer based on economic treaties. In such case, advertisement strategies of companies become important in the process of international marketing. The purpose of this study is to examine advertisement strategies which international companies use to introduce their products and practice in this field. The project is composed of three sections. In the first section, in general, as description importance of international marketing, basic causes of directing and wiling to trade in international markets are discussed; in this way, different benefits of entering international markets is debated in view of companies; later the knowledge of product, price, distribution and promotion is presented briefly. In the second section, at first general advertisement concept, how communication process is implemented, an element which forces advertisement to develop and prevents its activities which effect international advertisement are debated. After that aim and benefit of advertisement in international marketing, main advertisement decisions, standardization of advertisement today, settlement and united approaches can be applied and benefits is generally presented. Finally prohibitions and limitations applied in international advertisement are focused on as well as such implementations. In third section, a research connected with primary data is applied. In this research, Pepsi Co Company is examined that runs in Turkey, and intensively uses advertisement internationally. Here is the applied process which VIIis connected with Pepsi Co company's advertisement activities and evaluation concerned. As a result, suggestions chapter of the study, some conclusions found, theoretical practice section are debated. VIII