Otel işletmelerinde satış geliştirme uygulamalarının pazarlama faaliyetleri üzerinde etkisi (İzmir ili otelleri üzerinde bir uygulama)
  1. Tez No: 41258
  2. Yazar: FERİT SAYAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALPARSLAN USAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, otel işletmelerinde halen uygulanmakta olan satış geliştirme- pazarlama faaliyetlerini araştırmaktır. Gerek ulusal ve gerekse uluslararası turizm piyasasında rekabet ortamı oldukça serttir, bu sebeple etkin pazarlama stratejileri belirlenip uygulanması gerekmektedir. Bir pazarlama programında birçok unsurlar bulunabilir ve stratejik bir işlevsel planda biraraya gelirler. Tezin birinci bölümünde; pazarlama çabasını etkileyen ürün, fiyatlandırma, dağıtım kanalları, satış geliştirme gibi faktörleri içeren ve pazarlama stratejisinin en önemli unsuru olan pazarlama karmasından sözedilmiştir. Farklı turistik ürünlerin varlığı, potansiyel talebin belirlenmesini ve pazarın bölümlendirilmesini gerektirir. Pazar bölümlerinin belirlenmesi, pazarlama stratejisinin temelini oluşturur. Otel işletmelerinde satış geliştirme uygulamalarının ayrı bir yeri ve önemi vardır. Otel işletmeleri tanıtma ve pazarlaması bütünüyle bir metod ve bu metoda ilişkin yöntemler uygulamasıdır. Satış çabalarına katkıda bulunmak, doğru ve objektif haber yaymak, kamuoyunu lehte etkilemek amacıyla gerçekleştirilen tanıtma çalışmalarının önemli halkaları olan, satış geliştirme-reklam-halkla ilişkiler faaliyetlerinin etkinliği üzerinde tezin ikinci bölümünde durulmuştur. Otel işletmelerinde satış geliştirme uygulamaları; konuya makro açıdan baktığımızda, uzun dönemde ülke turizmine olan talebi genişletmek, dış pazarlarda ülke hakkında olumlu imajı yaratarak yanlış düşünce ve önyargıların değiştirilmesine çalışmak; mikro açıdan baktığımızda, talebi teşvik etmek, pazar payını arttırmak, rekabet üstünlüğü sağlamak için gerçekleştirilen satış geliştirme uygulamalarının, pazarlama faaliyetleri üzerindeki etkisini inceleyen tezin uygulaması İzmir ili otelleri kapsamında yapılmıştır. xn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this thesis is to investigate the sales development-marketing activities practiced at present. The competition in both national and international tourism market is quite tough; therefore, it is necessary to determine and implement effective marketing strategies. There may be many elements in a marketing program and these may combine into â strategic functional plan. In the first part of the thesis, the most important element of marketing strategy, the marketing combination which includes elements affecting the marketing efforts like product pricing, distribution channels, sales improvement, is explained. The existence of different touristic products necessitates the determination of potential demand and dividing of the market. Determination of market divisions forms the basics of marketing strategy. In hotel enterprises (business), sales development practices have an important place. Promotion and marketing of hotel enterprises is completely a method and practice of this method. In the second part of the thesis, the effectiveness of sales development- advertising-public relations activities, which are the important elements of promotion carried out to support sales efforts, to give correct and objective news and to impress the public, is discussed. Sales development practices in hotel business is in macro-view, to increase the demand for the country's tourism, to create a positive image in foreign markets for the country and to change the wrong ideas and prejudices; in micro-view, to encourage demand, increase the market-share, to achieve competition advantage. All these practices aim at developing sales and this thesis, investigating the effect of sales development practices on the marketing activities, covers in practice the hotels in Izmir. XIII