Gazi Üniversitesi ve Cumhuriyet Üniversitesi örneğinde Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkilerine akademisyenlerin bakışı
The views of academicians cornerning the relationship between the Europen Union and Turkey in the case of Gazi and Cumhuriyet University
- Tez No: 146111
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KOCACIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
II ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, toplum içinde daha fazla entelektüel birikime sahip olan akademisyenlerin, Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri konusundaki tutumlarını ortaya çıkarmaktır. Teorik ve uygulamalı olarak yapılan bu çalışma, on bölümden oluşmaktadır. Teorik kısmı oluşturan ilk yedi bölümde, Avrupa Birliği'ne kaynaklık eden fikirler ve antlaşmalar, Avrupa Birliği'nin genişlemesi, kurumları, uyguladığı politikalar incelenmiştir. Böylelikle Avrupa Birliği hakkında genel bir çerçeve çizilmiştir. Daha sonra tarihsel gelişim içinde, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki antlaşmalar ve ilişkiler ele alınmış, bu konuya kaynaklık eden metinler incelenmiştir. Çalışmanın uygulamalı kısmını ise, Ankara Gazi ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde görev yapmakta olan akademisyenlere uygulanan anketler ve bu anketlerin değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Çalışmada, Gazi ve Cumhuriyet Üniversitesinde yer alan ortak fakültelerde görev yapan 130 akademisyene anket uygulanmış, elde edilen sonuçlar tablolar şeklinde gösterilmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this study is to reveal the attitudes of Turkish academicians to the issue of the EU and Turkey relationships. This study, which has been done both theoretically and practically, consists of ten chapters. The first seven chapters constitute the theoritical part and include the ideas and the agreements which form the basis for the EU, the development of the EU, the institutions of the EU, and the politics of the EU. In other words, the first six chapters outline the EU in general. The agreements and the relationships between Turkey and the EU, and the texts which form the foundation of these relationships are examined in the later chapters. The practical part of this study consists of the evaluations of the surveys applied on the academicians who work for Gazi University (Ankara) and Cumhuriyet University (Sivas). In this study, surveys were applied to a total of 130 academicians of Gazi University and Cumhuriyet University, and the results were shown in tables and evaluated accordingly.