Avrupa Birliği sürecinde iktidarın kamuoyunu bilgilendirme faaliyetlerinin halkla ilişkiler açısından değerlendirilmesi(Cumhuriyet,Hürriyet ve Yeni Şafak örneğinde)
Evalotion of poitical power's informational activities to public opinion in respect to public relations
  1. Tez No: 218372
  2. Yazar: KAZIM ÖZKAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NACİ BOSTANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Kamuoyunu bilgilendirme, demokratik sürecin sağlıklı işleyebilmesi açısından siyasal iktidarların, yürütülen eylem ve işlemlere ilişkin halkı bilgilendirmesi noktasında önem kazanır. Bu önem, Avrupa Birliği gibi ulusüstü oluşumlar tarafından işlenen yönetişim ve iyi yönetişim yaklaşımlarında da vurgulanmaktadır. Yönetişim ve iyi yönetişimin temel iddiası, yönetsel alanda idareci-halk arasındaki hiyerarşinin esnekleştirilerek `birlikte yönetme ideali'nin yaşama geçirilmesidir. Bu anlamda vatandaşın yönetim sürecine dâhil olması, yönetimde açıklık ve hesap verebilirlik ile yakından ilişkili görülmektedir. Yönetimde açıklık ve hesap verebilirlik de iktidarın kamuoyunu bilgilendirme faaliyetlerinin önemini ön plana çıkarır.Türkiye'nin 1959 yılında AET'ye yaptığı başvurunun ardından, 1963 yılında imzalanan Ankara Anlaşması ile bugünkü Türkiye-AB ilişkileri resmi olarak başlamıştır. Siyasi ve ekonomik açıdan sağlayacağı faydalar zamanla AB üyeliğinin, hükümet programları ve siyasal seçim propagandaları marifetiyle sıkça kamuoyunun gündemine taşınması sonucunu doğurmuştur. Aday ülkenin mevcut hükümeti eliyle yürütülen Birlik ile ilişkiler, bir hükümet politikası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda AB ve Türkiye-AB ilişkileri konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi büyük önem kazanır.Türkiye'nin AB üyeliği kimi kaynaklarda temelleri Tanzimat'a dayandırılan, -Cumhuriyet dönemi siyasal ve ekonomik hayatına da büyük ölçüde etki eden- Batı yönelimli dış politika yaklaşımının bir sonucu olarak değerlendirilmektedir. Türkiye'de 2002 yılında yapılan seçimle işbaşına gelen Ak Parti Hükümeti de Türkiye ve Birlik arasındaki diplomatik ilişkilerin yürütücüsü konumunda olmuştur. Bu dönemde 17 Aralık 2004 tarihinde Türkiye ile AB arasında müzakerelere başlanılması için tarih verilmiş; 3 Ekim 2005'te müzakerelere resmen başlama kararı alınmıştır. Bu gelişmeler sonucunda bir aday ülke olarak Türkiye, AB üyeliği konusunda çok ciddi resmi aşamalar kaydetmiştir.Ak Parti Hükümeti'nin Türkiye'nin AB üyelik süreci ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmesi, siyasal iletişim sürecinin bir parçasıdır. İktidarın kamuoyunu bilgilendirmesi siyasal reklam, propaganda ve siyasal pazarlama gibi halkla ilişkileri de içeren yaklaşımları ön plana çıkarır. Bu yaklaşımlar siyasal iletişim sürecinin bir parçası olarak birbirine benzer unsurları içerirler. Halkla ilişkiler, benzer yaklaşımların aksine kamuoyunu bilgilendirme sürecinde, salt doğrunun aktarılmasını ve reklamveren ya da propagandayı yapandan çok; hedef kitlenin çıkarlarını ön planda tutar. Bu anlamda hükümetin Türkiye'nin AB üyelik sürecine ilişkin ulusal basına yansıyan söylemleri, kamuoyunu bilgilendirmede birer araç olarak işlev görürler.Anahtar Sözcükler1.Siyasal İktidar2.Kamuoyunu Bilgilendirme3.Ak Parti Hükümeti4.Halkla İlişkiler5.Basın
Özet (Çeviri)
Public consciousness gain importance at the level of informing community about the activities conducted by the Government in order to have a liable working democracy. This fact is also stressed by the formations like the European Union those are processing Governance & Good Governance Approaches. The idea behind this is to implement an ideal ?Contribution of all to Administration? with a more flexible hierarchy between the community and governments. Hence, involvement of citizens in the government processes means a clear to all administration and increases accountability considerably. These two, in turn, are indications for importance of all activities related to informing for public attention.The current relations between Turkey and EU formally started in 1963 with the Ankara Aggreement after Turkey?s application to AET in 1959. Because of its political and economical benefits to the country membership to EU has been used as a political propaganda during elections and government programs, thus carrying the subject to the public agenda frequently. The relations between the governments and the Union has turned out to be certain part of Government policies. Because of this fact it is obvious to say that public declarations about the relations between EU & candidate country are indeed vital from any point of view.Some authorities support that the membership was a part of policies of foreign affairs towards western trends and it has roots at ?Tanzimat? and which in turn affected the Political and Economical approaches during early years of Rebublic. Ak Parti Government has been conducting the relationships between Turkey & EU since 2002 elections. In this period also date of starting negotiations was declared in 17th of December, 2004 and in 3rd of October, 2005 it was agreed to start negotiations. After these processes as being a candidate to the Union, Turkey recorded great developments for membership.Ak Parti Government?s public information strategy is actually a part of political governance process. Informing brings the approaches also including public relations in the foreground like publicity, political advertisements, propaganda, political sales. These approaches include similar factors as per the political governance processes. Public relations, contrary to similar approaches instead of making propaganda or political declarations, works for the benefits of the target communities directly. In this context, Government?s declarations reflecting to the national press are tools for public consciousness.Key Words1.Government2.Public Information3.Ak Parti Government4.Public Relations5.Press