Vatandaşlık anlayışının değişimi: Türkiye örneği
Change in citizenship perception: Turkey case
- Tez No: 526198
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
Bu tez çalışmasında, vatandaşlık anlayışının Türkiye Cumhuriyeti özelinde geçirdiği değişim incelenmiştir. Birinci bölümde Türkiye örneğini iyi bir şekilde değerlendirebilmek amacıyla vatandaşlık teorisine ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Bu bölümde vatandaşlık kavramına ilişkin farklı tanımlar ele alındıktan sonra konuyla ilişkili kavramlar üzerinde durulmuş ve farklı vatandaşlık anlayışları ile bazı ülkelerde uygulanan vatandaşlık modellerine yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, ilk olarak Osmanlı Devleti'ndeki vatandaşlık anlayışı üzerinde durulmuş ve yeni kurulan devlete vatandaşlık konusunda nasıl bir miras bırakıldığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecindeki vatandaşlık anlayışı ile çok partili hayata geçişle birlikte konuya ilişkin ortaya çıkan gelişmeler ikinci bölümde yer verilen diğer konulardır. Üçüncü bölümde ise 1961 Anayasası'nın yürürlüğe girmesinden itibaren günümüze kadar olan dönemdeki vatandaşlık anlayışının yaşadığı değişim üzerinde durulmuştur. Bu bölümde öncelikle 1961 Anayasası dönemine yer verilmiştir. Bu dönemde anayasaya hakim olan vatandaşlık anlayışı değerlendirildikten sonra ilgili anlayışın mevzuat düzenlemeleri ile siyasal ve sosyal hayata nasıl yansıdığı incelenmiştir. Üçüncü bölümün son kısmında ise 1982 Anayasası'nın yürürlüğe girmesinden günümüze kadar olan gelişmeler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu tez çalışmasında elde edilen bulgular ve yer verilen düşünceler; Türkiye'de vatandaşlık konusunun, Türkiye'nin demokratikleşme sürecinin önemli bir alt başlığı olduğunu, mevzuat metinlerindeki vatandaşlık anlayışı ile siyasal ve sosyal uygulamalardaki vatandaşlık anlayışı arasında önemli farklılıklar bulunduğunu ve özellikle Avrupa Birliği gibi uluslararası aktörlerle ilişkilerin Türkiye'deki vatandaşlık anlayışının değişimini önemli ölçüde etkilediğini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, change in the citizenship perception, particularly in Turkey, is analyzed. In the first chapter, in order to make a well-rounded evaluation of Turkey case, information on the theory of citizenship is introduced. In this chapter after different definitions of citizenship are discussed, the concepts related to the subject are emphasized and various citizenship approaches and citizenship models in the certain countries are covered. In the second chapter of the thesis, firstly citizenship mentality in the Ottoman Empire is elaborated and ascertained the citizenship approach cut up for the newly founded republic. Other topics included in the second chapter are citizenship approach in the establishment of the Republic of Turkey and developments during the transition to the multi-party system. In the third chapter, change in the citizenship approach from the 1961 Constitution became effective to recent days is introduced. This chapter primarily deals with the 1961 Constitution period. After the citizenship approach dominating the constitution during that period is evaluated; repercussions of the mentioned approach in the legislative framework, political and social life are analyzed. Developments from the 1982 constitution was effective to date are handled in detail in the last part of the third chapter. Finally the findings and ideas of the thesis reveals that; citizenship in Turkey is one of the main subheading for the Turkey's democratization period, there is a major difference in the citizenship frames in the legal regulations and political and social implementation, relations with the international bodies, like European Union, affects the perception and progress of the citizenship approach in Turkey on a large scale.