Okul yöneticileri ve öğretmenlerin bilgi ve iletişim teknolojileri öz yeterlilik algılarının incelenmesi
Investigation of information and communication technologies selfefficacy perceptions of school administrators and teachers
- Tez No: 759944
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET HATİCE ÖZERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Teknolojinin öğrenme ortamlarında etkili bir biçimde kullanılabilmesi için öğrenme ekosisteminin hazırlanması ve düzenlenmesinden sorumlu olan okul yöneticileri ve öğretmenlerin gerekli bilgi ve iletişim teknolojileri Yeterliliklerine sahip olması gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı okul yöneticileri ve öğretmenlerin eğitimde bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) kullanım Yeterliliklerini ve cinsiyet, deneyim, mesleki alan, görev yaptıkları okul türü gibi demografik özelliklerinin BİT Yeterliliklerine etkisini belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama araştırması yöntemi kullanılmıştır. Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin BİT Yeterliliklerini belirlemek amacı ile ISTE'nin 2017 yılında eğitimciler ve 2018 yılında eğitim liderleri için yayınlamış olduğu standartlardan yola çıkılarak ISTE standartlarında yer alan her bir başlık için ölçekler geliştirilmiştir. Araştırmada ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları için Amasya ilinde görev yapan 329 okul yöneticisi ve 540 öğretmenden veri toplanmıştır. Türkiye genelinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan okul yöneticileri ve öğretmenlerin BİT Yeterliliklerini tespit etmek amacı ile Avrupa Birliği İstatistik Ofisi'nin Türkiye Cumhuriyeti için belirlemiş olduğu 12 bölgede 315 okul yöneticisi ve 1207 öğretmenden veri toplanmıştır. Araştırmada verilerin analizi için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizlerinden, betimsel istatistik yöntemlerinden (yüzde, frekans, ortalama), bağımsız örneklemler t- testi ve tek yönlü varyans analizinden (ANOVA) yararlanılmıştır. Verilerin analizleri sonucunda okul yöneticilerinin Eşitliği ve Vatandaşlığı Koruma, Güçlendirici Lider, Sistem Tasarımcısı ve Bağlantılı Öğrenen ölçeklerinde yer alan vi maddelere yönelik öz Yeterliliklerinin yüksek düzeyde olduğu ve Vizyoner Planlayıcı ölçeğinde ise öz Yeterliliklerinin orta düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca cinsiyet, mesleki deneyim, öğrenim durumu ve hizmet içi eğitim alma değişkenlerinin okul yöneticilerinin BİT Yeterlilikleri üzerinde bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen katılımcılardan toplanan verilerinin analizi sonucunda; öğretmenlerin, Öğrenen, Vatandaşlık, İş Birliği, Kolaylaştırıcılık ve Analist Ölçekleri öz Yeterliliklerin düzeylerinin yüksek olduğu; Liderlik ve Tasarımcı Ölçekleri öz Yeterlilik düzeylerinin ise orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, öğretmenlerin BİT Yeterliliklerinin cinsiyet, öğrenim durumu, mesleki deneyim, mesleki alan ve görev yaptıkları okul türü değişkenleri bakımından farklılık gösterdiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is of great importance for school administrators and teachers to be equipped with information and communication technology (ICT) competencies so that they can effectively use technology in learning environments. The purpose of this study was to determine the ICT competencies of school administrators and teachers as instructors as well as the effect of such demographic variables as gender, work experience, branch, and school type on their ICT competencies. This present study was designed as a survey research methods from the quantitative models. I developed separate data collection instruments based on the each title in the standarts for educators issued in 2017 and educational leaders issued in 2018 by International Society for Technology in Education (ISTE) in order to examine the ICT competencies of school administrators and teachers. For the validity and reliability issues of the scales, I recruited a total of 329 school administrators and 540 teachers in Amasya province. Further, a total of 315 school administrators and 1207 teachers working in 12 statistical regions in Turkey classified by Eurostat, the Statistical office of the EU, so as to determine the ICT competencies of school administrators and teachers working at schools affiliated to the Ministry of National Education (MoNE) across Turkey. For the analysis of the data, I carried out exploratory factor analysis (EFA), confirmatory factor analysis (CFA), descriptive statistics such as percentage, frequency, arithmetic mean, independent samples viii t-test and one-way variance analysis (ANOVA). The findings have revealed that school administrators have high level of self-effifacy beliefs in the“Equity and Citizenship Advocate”,“Empowering Leader”,“Systems Designer”and“Connected Learner”scales and moderate level of self-effifacy beliefs in the“Visionary Planner”scale. Further, there is no statistically significant difference between gender, work experience, educational background and professional development activities and their ICT competencies. Teachers, on the other hand, have high level of self-efficacy beliefs in the“Learner”,“Citizen”,“Collaborator”,“Facilitator”and“Analist Scales”and moderate level of self-effifacy beliefs in the“Leader”and“Designer”scales. What is more, there is statistically significant difference between gender, educational background, work experience, branch and school type and their ICT competencies.