Ahmet Ağaoğlu ve Yusuf Akçura'nın siyasi kimliklerinin analizi
Ahmet Agaoglu and Yusuf Akçura's analysisof political identity
- Tez No: 273358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bir yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu araştırmanın amacı; Türk toplumunun İmparatorluktan Cumhuriyet'e geçiş döneminde yaşamış olan iki aydının, Ahmet Ağaoğlu ve Yusuf Akçura'nın düşüncelerinin oluşumu ve bu düşünceler arasındaki benzerlikleri ya da farklılıkları vurgulamaktır. Konunun her iki aydının siyasi ve iktisadi düşünceleri çerçevesinde ele alınmasının sebebi, çok uluslu Osmanlı İmparatorluğu içerisinde gelişen akımların söz konusu aydınlar üzerindeki siyasi yansımalarını saptamak ve onların iktisadi alanda görüşlerini oluşturmadaki katkılarını belirtmektir.Bu şekilde sınırları belirlenen tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Ahmet Ağaoğlu'nun siyasi ve iktisadi düşünceleri, ikinci bölümde, Yusuf Akçura'nın siyasi ve iktisadi düşünceleri incelenmiş ve bundan sonraki üçüncü bölümde de tezin ağırlık merkezini teşkil eden bir mukayese yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research as a master science thesis; is to emphasize the formation of thoughts, similarities and differences between these thoughts of two intellectuals, Ahmet Ağaoğlu and Yusuf Akçura who lived in the interpassing period of Turkish Society from the empire to the republic. The reason of examining the framework of economic and politic reflections of trends which were developed in Multinational Ottoman Empire, to state the contributions of those trends in the formation of their economic thoughts.This thesis, that the limits were determined in that way is composed of three sections. In the first section, politic and economic thoughts of Ahmet Ağaoğlu, in the second section, politic and economic thoughts of Yusuf Akçura are discussed. In the third section, their thoughts are compared deeply.